Flüt eğitiminde diyafram nefesi öğretimi ve doğru nefes kullanımı ile diyaframdan üfleme çalışmaları
Breathing education from diaphragm for flute teaching and exhalation trainings from diaphragm with proper control of breathing
- Tez No: 520020
- Danışmanlar: DOÇ. LÜTFULLAH BURAK KARAAĞAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üfleme ve Vurma Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Nefesli enstrümanların tümünün icrasında olduğu gibi, flüt icrasında da diyaframın kullanımı ve doğru nefes teknikleri bilgisi ve uygulaması önemlidir. Bu araştırmanın, diyafram ve doğru nefes kullanımının önemine değinerek ve uygulama sonuçları, araştırma ve örneklemler ile karşılaştırılarak bilginin uygulanabilmesi için enstrüman çalan sanatçılara bir ışık tutacak olması amaçlanmıştır. Bununla beraber yol göstermesi açısından bu konuda yayınlanmış akademik çalışmalar içerisinde de kaynak eser olarak kullanılabilecektir. Enstrümanı tutuş ve vücudun ona göre duruşu, enstrümanı çalmaya başlamadan önce ayarlanması, enstrümanın çalınması kadar önemli bir yer teşkil eder. Vücut kendi rahatlığını enstrüman ile beraberken sağlayabildiğinde en rahat, kolay çalım elde edilir. Böylece çalmadan önce vücudumuza ve enstrümana göre aldığımız pozisyon, vücudun rahat ve kontrollü olmasını sağlamasından ötürü, tüm sergilediğimiz performans boyunca (konser, resital, orkestra üyeliği vb.), performansı en üst düzeyde sergilememizi sağlar. Bu pozisyonun zaman içerisinde alışkanlık halini alabilmesi için düzenli tekrar gerekmektedir. Bu tekrarların ve egzersizlerin sonucunda da beden duruşu, enstrüman pozisyonu ve performans arası eş güdümlü bir şekilde tekrarın önemi ortaya çıkmakta, çalışmalarla beraber refleks halini alabilmektedir. Flüt çalmaya başlayan bireyin zaman içerisinde refleks halini almış olacak olan diyafram kullanımı ile doğru nefes alma uygulamasının, nefesi alma, tutma ve verme yetisine, duruş ve tutuşuna, aynı zamanda doğru flüt çalma pozisyona eklenmesi performansına katacağı etki açısından önemlidir. Alınan ve verilen nefesin yeterliliği ve kalitesi açısından diyafram kullanımının beden kullanımı ve diyafram kullanımının beraber sağlanabiliyor olması bu bağlamda kişiye ton, entonasyon ve beden rahatlılığı için fayda sağlayacaktır. Araştırmanın, bu tezin konusu ile ilgili araştırmalara, flüt çalan bireylere bununla beraber öğrencilere de katkı sağlayabileceği düşünülmektedir. Anahtar Sözcükler Flüt, Flüt Eğitimi, Diyafram, Doğru Nefes Kullanımı, Doğru Beden Kullanımı, Flüt eğitiminde Etkili Öğrenme ve Çalışma
Özet (Çeviri)
Proper knowledge and application of breathing from the diaphragm with correct exhalation methods are important for flute playing as it is vital for other wind instruments. This study is aimed to show different application results, relevant research and examples of exhalation methods to guide the wind instrument artists by explaining the importance of the proper use of breath and diaphragm. This study may also be used as a source of study for other academical surveys as a guide. Handling the instrument and the body adjustment according to the handling before playing is as important as playing the instrument itself. Best playing experience is gained by achieving the body comfort while handling the instrument. From this point of view, performance is maximized while performing (concert, recital, orchestral work etc.) if the body position is adjusted according to the instrument before playing and giving the artist controlled and comfortable experience over the instrument. Regular practice is required for this body position to become a habit. As a result of these practices; coordinated body positioning, instrument handling and maximized performance manifest themselves as player's natural reflexes. The individual which starts to play the flute, develops a habit and technique of diaphragm usage. Proper breathing application can be achieved by training the diaphragm itself with the exercises like inhaling, holding and exhaling the breath combined with body positioning and handling the instrument. These exercises are important and have a big impact on artist's performance. Achieving the harmonized usage of proper body positioning and diaphragm breathing techniques increases the performer's tone, intonation, and body comfort while playing. This study could be considered as a contributive work with its subject to other academical surveys, flute players and also flute students. Keywords Flute, Flute Education, Diaphragm, Proper Breath Usage, Proper Body Usage, Effective Learning and Practice of Flute Education