Yan flüt eğitiminde diyafram nefesinin önemi ve diyafram nefesinin türkiyede müzik öğretmeni yetiştiren kurumlardaki yan flüt dersi öğretim programlarındaki yeri
Diaphragm breath in flute education and its individual instrumental education in musical teacher training institution in turkey
  1. Tez No: 207077
  2. Yazar: TUĞÇE DURAL
  3. Danışmanlar: PROF. ŞEYDA ÇİLDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
YAN FLÜT EGTMNDE DYAFRAM NEFESNN ÖNEM VE DYAFRAM NEFES EGTMNN TÜRKYE'DE MÜZK ÖGRETMEN YETSTREN KURUMLARDAK YAN FLÜT DERS ÖGRETM PROGRAMLARINDAK YER DURAL, Tugçe Yüksek Lisans, Müzik Ögretmenligi Anabilim Dalı Tez Danısmanı: Prof. Seyda ÇLDEN Mayıs - 2007 ÖZET Bu arastırma yan flüt egitiminde diyafram nefesinin önemini vurgulama ve Türkiye'de müzik ögretmeni yetistiren kurumlardaki yan flüt dersi ögretim programlarında diyafram nefesine ne derece yer verildigini tespit etme amacıyla yapılmıstır. Arastırma sürecinde ?Yan flüt egitiminde diyafram neden önemlidir?? ve ?Türkiye'de müzik ögretmeni yetistiren kurumlardaki yan flüt dersi ögretim programlarında diyafram nefesi egitimine ne derece yer verilmektedir?? sorularına cevap aranmıstır. Arastırmada diyafram nefesi ile ilgili kaynaklar taranmıs, diyafram nefesinin nitelikleri ve yan flüt egitimine etkileri açıklanmaya çalısılmıstır. Türkiye'de müzik ögretmeni yetistiren 22 kurumun 8 tanesinin yan flüt dersi ögretim programlarına ulasılmıs, ulasılan programlar incelenmis, içeriklerinde diyafram nefesi egitimine ne derece yer verildigi tespit edilmistir. Bu arastırmanın sonucunda Türkiye'de müzik ögretmeni yetistiren kurumlarda uygulanan yan flüt dersi ögretim programlarında, diyafram nefesi egitimine çok az derecede yer verildigi tespit edilmistir. Arastırmanın; yapılacak ilgili arastırmalara ısık tutacagı, müzik ögretmeni yetistiren kurumlarda yan flüt dersi ögretim görevlileri ve ögretim üyelerinin yapacagı çalısmalara katkı saglayacagı düsünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DIAPHRAGM BREATH IN FLUTE EDUCATION AND ITS INDIVIDUAL INSTRUMENTAL EDUCATION IN MUSICAL TEACHER TRAINING INSTITUTION IN TURKEY DURAL, Tugçe Master Program Thesis, Education of Music Thesis Adviser: Prof. Seyda ÇLDEN May - 2007 This research has been made to emphasize the importance of diaphragm in the education of flute and to find out its appliance during the individual flute lessons in the Music Teachers Training Institutions in Turkey. During the progress of the research, the questions below have been raised into consideration such as ?What?s a diaphragm? What are its qualities and how to use it?? and ?the educational appliance of diaphragm breath in the educational curricular in the Music Teachers Educational Institutions in Turkey. During the course of the research, the resources about diaphragm have been scanned and its qualities as well as its effects in flute education have been tried to be explained. The Educational Curricular of 8 Music Teacher Educational Institutions out of 22 have been reached and examined as to determine the frequency of the educational practice of the diaphragm breath. As a result of this research, insufficient curricular practice of diaphragm breath have been determined in the Music Teacher Training Institutions in Turkey. It is considered that this research will shed a light to future researches about this matter and contribute to lecturers and researchers working in the Music Teacher Training Institutions in Turkey.