Özengen müzik eğitiminde flüt eğitimcilerinin kullandıkları yöntem ve tekniklerin incelenmesi
Investigation of methods and techniques used by flute educators in amateur music education
- Tez No: 552961
- Danışmanlar: DR. VAHİDE BAHAR YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada özengen müzik eğitiminde flüt eğitimcilerinin kullandıkları yöntem ve tekniklerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara ili beş merkez ilçede ulaşılabilen özengen flüt eğitimcileri oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında anket yönteminden faydalanılmıştır. Anketin hazırlanmasında uzman görüşlerinden faydalanılarak anketin kapsam geçerliği sağlanmıştır. Ankette ayrıca katılımcıların açık uçlu sorulara da yanıt vermesi istenmiştir. Nitel ve nicel soruları içeren karma ankette nitel sorular için katılımcıların açık uçlu sorulara verdikleri yanıtlar kodlara bölünerek değerlendirilmiş ve tablolaştırılmıştır. Nicel sorular ise SPSS programı ile analiz edilmiş, her bir boyutun önem dereceleri frekans tabloları ve yüzdeler ile gösterilmiştir. Araştırma sonucunda özengen flüt eğitiminde fiziksel özellikler ile birlikte öğrencinin istekli olması, bireysel ders işlemenin önemi, parmak pozisyonu, diyafram ve nefes kontrolü, duruş ve tutuş, artikülasyon ve ajilite, mesleki müzik eğitimi veren kurum ve kuruluşların müfredatlarına özengen flüt eğitimciliğine dair program eklenmesi gerektiği gibi önemli hususların bulunması gerektiğine dair sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the methods and techniques used by flute educators in music education. The study group of the research consists of flute educators who can be reached in five central districts of Ankara. Survey method was used to collect data. In the preparation of the questionnaire, the scope validity of the questionnaire was provided by using expert opinions. The survey also asked participants to respond to open-ended questions. In the mixed questionnaire with qualitative and quantitative questions, participants' answers to open-ended questions for qualitative questions were evaluated by dividing them into codes and tabulated. The quantitative questions were analyzed by SPSS program and the significance levels of each dimension were shown with frequency tables and percentages. As a result of the research, students' willingness in physical flute education, the importance of individual lesson processing, finger position, diaphragm and breathing control, posture and grip, articulation and agitation, as well as the curricula of institutions and organizations providing professional music education should be added conclusions have been reached on the need to find important issues.