Dijital öykülerle desteklenmiş sosyal bilgiler dersinin öğrencilerin başarısı, kontrol odağı ve eleştirel düşünme becerileri üzerindeki etkisi
The effect of digital stories based social studies courses on students' achievement, locus of control and critical thinking skills
- Tez No: 520061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ YANGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmada dijital öykülerle desteklenmiş Sosyal Bilgiler dersinin öğrencilerin başarısı, kontrol odağı ve eleştirel düşünme becerileri üzerindeki etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Araştırma, yarı-deneysel model öntest-sontest kontrol gruplu eşleştirilmiş desende tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Rize il merkezinde bulunan bir devlet okulunun 4. sınıfında öğrenim gören 42 öğrenci oluşturmuştur. Ulaşılan nicel veriler, SPSS 20.0 istatistik paket programında çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda dijital öykülerle desteklenmiş etkinliklere dâhil olan deney grubu öğrencilerinin başarı puanları, eleştirel düşünme becerileri (tümdengelim, tümevarım, gözlem, varsayım ve tümel eleştirel düşünme) ve içten denetimli kontrol odağı puanları diğer gruptaki öğrencilere göre daha yüksek düzeyde ve anlamlı bulunmuştur. Kontrol grubu öğrencilerinde de başarı, eleştirel düşünme ve kontrol odağında gelişim söz konusudur, ancak fark anlamlı değildir. Bu sonuç, dijital öykülerle gerçekleştirilen öğretimin öğrencilerin hem akademik başarı, hem eleştirel düşünme, hem de içten kontrollü olmalarını sağlama açısından daha etkili olduğunu ortaya koymuştur. Bu sonuca göre yürürlükte olan ve öğrenci merkezli olduğu bilinen resmi programın öğrencilerin başarılarını ve eleştirel düşünmelerini geliştirmede yetersiz olduğu ve öğrencilerin daha çok dıştan denetimlerini artırmada etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is researching the impact of social science lesson supported by digital stories on students' achievement, the focus of control and ability of critical thinking. The study was designed with semi-experimental model pre-test and post-test control group paired design. The study group of the study consisted of 42 students who attended the 4th class in a elementary school located in the central district of Rize in the academic year of 2016-2017. SPSS 20.0 statistical package program was used to analyze the quantitative data obtained. As a result of the research, the achievement scores, critical thinking skills (deduction, induction, observation, hypothesis and universal critical thinking) and internally supervised control center scores of the experimental group students included in the activities supported by digital stories were found to be higher and significant than the students in the other group. The success of the control group students is also related to the development of critical thinking and focus of control, but it is not significant. This result shows that the teaching with digital stories is more effective in terms of academic achievement, having critical thinking, and having internal control. According to this result, it is found that the formal program known to be student-centered is inadequate to improve the students' achievements and critical thinking, and that the students are more effective in increasing external audits.