Evli bireylerin problemli internet kullanımı ile evlilik doyumu arasındaki ilişki
The relationship between problematic internet use and marital satisfaction of married individuals
- Tez No: 520070
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Evli bireylerin problemli internet kullanımı ile evlilik doyumu arasındaki ilişki olan bu araştırmada; problemli internet kullanımı ile evlilik doyumu arasındaki ilişki incelenmiştir. Problemli internet kullanımı ve evlilik doyumu ayrı ayrı demografik değişkenler arasındaki ilişki açısından da analiz edilmiştir. İlişkisel tarama modeline göre desenlenen bu çalışmanın örneklemi, İstanbul ili Küçükçekmece İlçesi'nde ikamet eden 304 evli bireyden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak; Problemli İnternet Kullanım Ölçeği (Ceyhan, Ceyhan ve Gürcan, 2007); Evlilik Doyum Ölçeği (Çelik ve Yazgan-İnanç, 2009) kullanılmıştır. Ayrıca araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılarak, evli bireylerin sosyo demografik özelliklerine ilişkin veriler elde edilmiştir. Araştırma sonucunda; problemli internet kullanım ölçeğinden elde edilen ortalama puanları, cinsiyete göre erkeklerin kadınlara göre daha fazla problemli internet kullanımına sahip oldukları görülmüştür. Ayrıca evli bireylerin evlilik sürelerine göre, çocuk sayılarına göre, sosyo-ekonomik düzeylerine göre, kendisinin ve eşin bir günde internet kullanım süresine göre anlamlı derecede farklıklaştığı tespit edilmiştir. Evli bireylerin evlilik doyumu ölçeğinden elde edilen ortalama puanları, çalışma durumu değişkenine göre, yaş değişkenine göre, evlilik süresi değişkenine göre, sosyo-ekonomik düzeyine göre, kendisinin ve eşin bir günde internet kullanım süresine göre fark anlamlı bulunmuştur. Problemli internet kullanım ve problemli internet kullanımının alt boyutları internetin olumsuz sonuçları, sosyal fayda/sosyal rahatlık, aşrı kullanım ile evlilik doyum ölçeği toplam puanı arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçları, ilgili literatür eşliğinde yorumlanmıştır. Bunun yanı sıra elde edilen sonuçlar doğrultusunda önerilerde aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, which is the relationship between problematic internet usage and marital satisfaction of married individuals, the relationship between problematic internet use and marital satisfaction has been examined. Problematic internet use and marital satisfaction were also analyzed in terms of the relationship between demographic variables. The sample of this study, which is designed according to the relational screening model, consists of 304 married individuals residing in Küçükçekmece District of İstanbul province. As means of data collection in the survey; Problematic Internet Usage Scale (Ceyhan, Ceyhan and Gurcan, 2007); The Marriage Satisfaction Scale (Çelik and Yazgan-İnanç, 2009) was used. In addition, using the Personal Information Form prepared by the researcher, data on the socio-demographic characteristics of married individuals were obtained. As a result of the research; it was seen that the average scores of problematic internet usage scale showed that males had more problematic internet usage than females according to sex. It was also found that married individuals differ significantly in their marriage times according to their socio-economic levels, according to their number of children, and their husbands and wives in a day compared to the duration of internet use. The mean scores of the married individuals were found to be significantly different according to age, employment status, socioeconomic status and age of internet usage on the same marriage day. There was a negative negative correlation between problematic internet usage and problematic Internet usage subscales of internet negative results, social benefit / social comfort, use of love and marital satisfaction scale total score. The results of the study were interpreted in the context of the relevant literature. In addition to this, the results are reported in the proposals.