التمكين الاقتصادي للمرأة العربية اللاجئة في تركيا
Türkiye'deki göçmen Arap kadınların ekonomik açıdan güçlendirilmesi
- Tez No: 520101
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASHRAF MOHAMED MOHAMED DAWABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Araştırmacının teorik yayınları ve ilgili çalışmaları gözden geçirdiği bu çalışma, Türkiye'deki kadın Arap mültecilerin ekonomik olarak güçlendirilmesini tanımlamayı amaçlamaktadır. İlaveten, araştırmacı, kadın mülteciler üzerinde uluslararası ve yerel raporları ve yayınları izlemiştir. Çalışmanın hipotezini test etmek için, araştırmacı, tek değişkenli bir örneklem üzerinde yoğunlaşmış ve 116 maddeden oluşan bir örneklem tasarlamıştır. Araştırmacı, bir örneklem üzerinde SPSS programını kullanarak, sıklıklar, yüzdeler ve ortalamayı hesaplamış ve t-test yapmışır. Türkiye'deki kadın mültecilerin güçlendirilmesinde, görülmüştür ki, istatistik olarak ekonomik ve sosyal faktörlerin belirgin bir etkisi vardır; o da mülteci kadının sağlık ve eğitim hizmetlerine ulaşmasındaki olumsuz etkidir. Kadınlar için, iş bulma fırsatlarına gelince; burda da olumsuz bir etki vardır onların yeteneklerinin ve kişiliklerinin gelişmesini engelleyen ve bu yüzden onları iş hayatı dışında tutan. Son olarak, kadın mültecilerin kendi toplumlarında kadın rolünün önemini yeteri kadar farkedemedikleri için, ki bu onlar için farkındalık programlarını gerekli kılar, yine olumsuz bir etki vardır. Bu çalışma, Türkiye'deki kadın mültecilere sağlık ve eğitim hizmetleri konusunda, özellikle de mülteci yardımı konusunda öneriler sunar. Ve Türk toplumu ve iş ortamına katılmaları, adapte olmaları konusunda onlara yardımcı olacak eğitim programları üzerinden ekonomik ve sosyal sorunları aşmaları konusunda öneri yapar. Son olarak, kadın mülteciler, eğitimlerini tamamlayamayanlara verilecek ve onları ekonomik olarak güçlendirecek uygun eğitimlerle, kendilerine yeterli bir gelir sağlayacak yeteneklerine uygun iş bulma fırsatlarına sahipolurlar.
Özet (Çeviri)
The study aims at identifying the economic empowerment of Arab refugee women in Turkey. The researcher started by reviewing literature and related studies, in addition to international and local reports and publications on women refugees. A questionnaire was designed to address the objectives and test the hypothesis of the study and was administered on a random sample of 116 responses. With the help of SPSS statistical program, frequencies, percentages, means and one sample T-test were derived. The findings of the study show a statistically significant impact on social and economic factors in the empowerment of women refugee in Turkey, and there is a negative impact on women refugee due to the lack of health and educational services. On the provision of employment opportunities for women, there is a negative impact on the lack of development of women's skills on their personality, making them unable to participate in the work. Finally, there is a negative impact on women refugees in the absence of awareness of the importance of the role of women in their society, which required the provision of awareness sessions for women to realize their importance in the community. The study recommended the provision of health and education services for women refugees in Turkey, especially in the asylum environment. This is to encourage women refugees to overcome social and economic problems through training courses on personality skills, which will help them, integrate into the Turkish society and participate in the labor market. Finally, women refugees have the opportunity to follow vocational education, which provides them with a suitable income, especially those who cannot complete their education. With intensive training and vocational courses, women will become economically empowered.