Bir bakım onarım organizasyonunda stok yönetimi optimizasyonu ve bakım planlaması ile entegre edilmesi üzerine bir uygulama
Joint maintenance and inventory optimization: An application in a maintenance and repair organization
- Tez No: 520143
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANSER BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bir işletmenin yönetmesi gereken binlerce stok kalemi bulunabilir. Sağlıklı yürüyen bir organizasyon için üretim, bakım, satış gibi süreçlerde bu kalemlerden herhangi birine ihtiyaç olunduğu an erişilmelidir. Fakat diğer bir kısıt olarak da gereğinden fazla malzemenin stoklarda tutulması ekonomik olarak doğru bir davranış değildir. Bu iki sınırı da düşünerek tüm malzemeleri yakından takip etmeye çalışmak karmaşıklık ve zorluklara yol açabilir. Bu yüzden önemli ve görece önemsiz kalemler farklı yöntemlerle ve ölçütler ile kategorize edilmektedir. Malzemelerin sınıflandırılmasında en yaygın kullanılan yöntem olan ABC analizi malzemeleri parasal değerleri ve sayıları üzerinden sınıflandırmaktadır. Sınıflandırmada yaygın olarak kullanılan bir diğer yöntem olan XYZ analizi, ürün kullanımlarındaki değişkenlikleri temel alır. Bir stok çevriminde stok sıfırlanmadan belli bir süre önce tedarik süresi göz önüne alınarak yeni sipariş verilen noktaya yeniden sipariş noktası denir. Yeniden sipariş noktası modeli, tüm değişkenlerin sabit olduğu varsayımına dayanır. Gerçek hayatta ise tedarik süresinde yaşanabilecek sarkmalar ve talepte olabilecek artışlar gibi belirsizlikler nedeniyle emniyet stoku belirlenmesi ve siparişlerin bu emniyet stoklarını da göz önünde bulundurarak belirlenmesi gerekir. Bu çalışmada sistem olarak bir bakım organizasyonu ele alınmıştır. Son iki yıla ait yıllık verilerden yararlanılarak bakım operasyonlarında kullanılan malzemelere ABC ve XYZ sınıflandırması yapılmıştır. A sınıfına giren malzemeler daha detaylı incelenerek bu malzemeler için yeniden sipariş noktası ve emniyet stoku hesaplanmıştır. İleri aşamalarda ise yapılan çalışma daha sonraki yıllardaki bakım planları ile entegre edilerek yeniden sipariş noktaları ve dolayısıyla envanter düzeyleri optimize edilmeye çalışılmıştır. Yapılan çalışmalar da göstermiştir ki, firmanın zaten yıllık olarak planlanan bakım çalışmalarını ve bu çalışmalarda var olan parça değişim oranlarını baz alarak envanter yeniden sipariş noktalarını belirlemesi, firmanın acil sipariş verme gereksinimini azaltırken envanter düzeylerinde ciddi azalmalar da sağlayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
There may be thousands of stock items that a company has to manage. For an effectively and efficiently running organization, it is essential to have any of these items when they are needed in production, maintenance, sales, or other operations. However, as a constraint, it is not economical to keep more inventory than required in stocks. Considering those two contrasting requirements, trying to monitor all of stock items closely can lead too much complexity and difficulty. Therefore, significant and relatively insignificant items are categorized by different methods and criteria. ABC analysis, which is the most widely used method of classifying inventories, classifies inventories by their using monetary values and number of items used. XYZ analysis, another widely used method in classification, is based on variability in the number of items used. The reorder point, at which a new order is placed, is determined by taking into account the lead time and the demand during the lead time. This reorder point model is based on the assumption that all variables are constant. In real life, it is necessary to keep safety stock due to the uncertainties in the demand and the lead time. In this study, a maintenance organization is analyzed. ABC and XYZ classifications have been made to the materials and components used in maintenance operations by using annual data of the last two years. Class A materials have been examined in more detail and reorder points and safety stocks have been calculated for these materials. In further stages, this study is integrated with the maintenance plans in the following years in order to re-determine reorder points and optimize inventory levels. Results showed that joint optimization of reorder points with maintenance plans help organization concurrently lower inventory levels and decrease the ratio of urgent orders.