Sermaye piyasalarında yatırım danışmanlığı
Investment advice in capital markets
  1. Tez No: 520159
  2. Yazar: MEHMET ARİF TUĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HEDİYE BAHAR SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Yatırım danışmanlığı, müşterilere şahsi ve finansal durumlarına uygun olacak şekilde, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından, sermaye piyasası araçları veya bunları çıkartan ihraççılara ilişkin olarak yönlendirici nitelikte yatırım tavsiyesi verilmesi faaliyetidir. ABD hukuku kaynaklı olan yatırım danışmanlığı, Türk hukukunda esas olarak Sermaye Piyasası Kurulu tarafından çıkarılan tebliğler ile düzenlenmiştir. Söz konusu çalışmada yatırım danışmanlığı faaliyeti, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ve Sermaye Piyasası Kurulu tarafından çıkarılan düzenlemeler ışığında incelenmiştir. Bu bağlamda söz konusu faaliyete ilişkin öngörülen esaslar, yatırım danışmanlığı sözleşmesi, ilgili sözleşmenin hukuki niteliği, konusu, şekli ve tarafları ile yatırım danışmanlığı ilişkisinden doğabilecek sorumluluk halleri çalışmanın ana başlıklarını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Investment advice is a service, in which personal investment recommendations, that are about capital market instruments or their issuers, are given to customers according to their personal and financial conditions by corporations, which are authorized by the Capital Markets Board of Turkey. Investment advice, originated from US law, is regulated with the Capital Markets Board of Turkey's communiqués in Turkish law. In this study, investment advice service is examined in the light of the Capital Market Act (no. 6362) and regulations which are issued by the Capital Market Board of Turkey. Within this context, principals, regarding respective service, investment advice agreement, legal characteristics, subject, form and contracting parties of the agreement and liability for investment advice relation are the main titles of this study.