Manevi danışmanlık uygulamalarının ergenlerin ergenlik sorunlarıyla başa çıkma düzeylerine etkisi
Spiritual counseling practices effect of adolescents on coping with adolescent problems
  1. Tez No: 520177
  2. Yazar: HÜLYA MEMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGAY ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı, ergenlere verilen'Grupla Manevi Danışmanlık (İhsan Modeli) '' uygulamalarının ergenlerin ergenlik dönemi problemleriyle başa çıkmalarına olumlu etkisinin olup olmadığını incelemektir. Bu araştırma 2016-2017 eğitim - öğretim yılı, İstanbul İli, Küçükçekmece İlçesi Yarımburgaz Mahallesi sınırlarında eğitim veren Yarımburgaz Bilgi Evinde kayıtlı olan 6.7.8. sınıf (12-13-14 yaşlar arasındaki) öğrencileri üzerinde yapılmıştır. Öğrencilerden 9 kız 4 erkek toplam 13 öğrenci deney grubunu, 3 kız 10 erkek toplam 13 öğrenci kontrol grubunu oluşturmuştur. Uygulama 2016-2017 eğitim öğretim bahar dönemi yapılmıştır. Eğitim programı hazırlandıktan sonra çalışma yapılacak öğrenci grubu seçilmiştir. Gruplar gönüllülük esasına uygun olarak oluşturulmuştur. Uygulamanın başında deney ve kontrol grubuna ön-testler uygulanmış, deney grubuna Grupla Manevi Danışmanlık kapsamında haftada bir gün 30+30 dk. olmak üzere 13 oturumluk İhsan Modeli uygulamaları uygulanmış, kontrol grubu ise herhangi bir uygulamaya tabi tutulmamıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study, (Ihsan Modeli) 'given to adolescents is to examine whether the adolescents' positive effects on adolescents' problems to cope with. This research was carried out in Yarımburgaz Information House which is located in Yarımburgaz Quarter of Kucukcekmece District of Istanbul, 2016-2017 academic year. class (between the ages of 12-13 and 14). 9 students, 4 boys, 13 students, 3 girls, 10 boys, total 13 students constituted the control group. The application was made in the spring semester of 2017 education and training. After the training program was prepared, the student group to be studied was selected. The groups were created in accordance with the voluntary nature. Preliminary tests were applied to the experiment and control group at the beginning of the application, 30 + 30 min a day a week for the experimental group. 13 sessions of spiritual counseling programs were given, the control group was not subjected to any application. In the scope of the research, 2x2“pre-test, experimental design with post-test control group”was used.