Oyunlaştırmanın tüketici beslenme tercihleri üzerine etkisi
The effect of gamification on consumers' dietary preferences
  1. Tez No: 520178
  2. Yazar: SELİN ÖGEL AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ARGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, İşletme, Nutrition and Dietetics, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giderek artan sağlık sorunlarının giderilmesinde sağlıklı yeme alışkanlıklarının edinilmesi önem kazanmaktadır. Pazarlama faaliyetlerinin ve gıda sektörünün sağlıklı yaşamı destekler boyutlarda kullanımının, oluşan veya oluşabilecek sağlık sorunlarını azaltmaya yardımcı olabileceği ve bireylerin yaşam kalitesini arttırmakla birlikte şimdiki ve gelecekteki kamu sağlık harcamalarını azaltmaya yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışma ile birlikte beslenme alışkanlıklarını ve tüketimi şekillendirmekle birlikte sağlık sorunlarını azaltmak adına bir çözüm oluşturmak hedeflenmiştir. Bu bağlamda kullanılan oyunlaştırma ile birlikte sağlıklı tercihler yapmayı eğlenceli ve etkili hale getirmenin önemli olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada tüketicilerin beslenme tercihlerinde oyunlaştırmanın etkisini incelemek için deneysel araştırma yönetimi kullanılmıştır. Araştırma ile katılımcılar kendilerine rastgele atanarak, oyunlaştırılmış ya da oyunlaştırılmamış şekilde sunulmuş olan menüler içinden yiyecek tercihleri yapmışlardır. Seçtikleri yemeklerin toplam kalori miktarları, sağlıklı yeme bilinç düzeyleri de değerlendirilerek deneysel tasarımla test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Forming healthy eating habits is becoming more and more important in dealing with increasing health issues. It is thought that the use of marketing activities and the food sector in support of healthy lifestyles can help reduce existing health issues that may occur, and may help reduce current and future public health expenditures, and increase quality of life. This study aims to shape eating habits and food consumption, and find a means of reducing health issues. It can be considered of great importance to make choosing healthy preferences entertaining and effective through gamification in this regard. In this study, an experimental research method was used to examine the effect of gamification on the dietary preferences of consumers. By the research, the participants were randomly assigned to make food choices from the menus that were presented in a gamified or non-gamified menus. Total calorie amounts of the dishes they selected were tested with experimental design by evaluating nutrition consciousness levels.