Elektrik ve elektronik işletmelerinin üretim süreçlerinin ve kaliteye yönelik tutum ve uygulamalarının analizi: Karaköy bölgesi örneği
The analysis of the production processes of electrical and electronics operations and qualitative attitudes and applications: The Karakoy region example
  1. Tez No: 520189
  2. Yazar: VAHAP ERDEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEB HAFSA ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, elektrik ve elektronik alanında üretim yapan işletmelerin kalite ve kalite iyileştirmesine dair tutum ve algılarını betimleyici bir çalışmayla ortaya koymaktır. Bunu yapabilmek içinde hem nitel hem de nicel çalışmayı birlikte yaptık. Elektrik ve Elektronik alanında üretim süreci üzerine yapmış olduğumuz bu çalışma da öncelikle işletme kavramını, işletmenin temel fonksiyonlarını (özellikle üretim fonksiyonunu) inceledik. Ardından işletme yönetimine geçiş yaptık. Bu kısımda da“Sanayi Devrimi”öncesi ve sonrası üretim de yaşanan gelişmelere değinip, üretimde işbölümü ve uzmanlaşmaya, iş gücünün katılımına, bunların avantajlarına ve dezavantajlarına değindik. Ardından işin içine makine kavramını da ilave ettik ve üretim sürecinde eski çağdan tutun günümüze kadar üretim sisteminde ne tür gelişmeler olduysa onlara değinmeye çalıştık.“Birinci İzmir İktisat Kongresi”yle; işçi, çiftçi, tüccar kesimini,“Birinci Beş Yıllık Sanayi Planı”yla; dokuma ve türevlerinin üretimini,“İkinci Beş yıllık Sanayi Planı”yla; dayanıklı tüketim malı üretimini,“24 Ocak 1980 kararları”yla da ülkenin ekonomisinin aldığı şekil ve buna bağlı işletmelere yansımalarını işledik. Son olarak kendi tezimizle ilgili alanları incelediğimiz teori kısmından ve ilgili alanda faaliyet gösteren üretici firmalardan aldığımız bilgilerle doldurarak sizlere sunma aşamasına getirdik.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to demonstrate the attitudes and perceptions of quality and quality improvement of the enterprises manufacturing in the field of electricity and electronics with a descriptive work. In doing this we have done both qualitative and quantitative work together. This study which we have done on the production process in the field of electricity and electronics first examined the business concept and the basic functions of the business (especially the production function). Then we switched to business management. In this section, we refer to the developments before and after the“Industrial Revolution”, to the division of labor and specialization in production, the participation of the labor force, their advantages and disadvantages. Then we added the concept of machinery into the work and we tried to touch on what kind of improvements were made in the production system up to the day-to-day in the production process.“First Izmir Economics Congress”; workers, farmers, merchants, the“First Five-Year Industrial Plan”; the production of weaving and derivatives, the“Second Five-Year Industry Plan”; durable consumer goods production,“decisions of January 24, 1980”and the way that the economy of the country is reflected in the way it operates and its associated operations. Finally, we have brought the fields related to our thesis to the stage of presentation by filling in the information we have obtained from the part of the theory we have studied and the manufacturers we have been working in the relevant field.