Aktarma organlarında kullanılan ıslak kavramaların oransal valf ile kontrolünün modellenmesi, simülasyonu ve testi
Modelling, simulating and testing of wet clutch controlled by proportional valve
  1. Tez No: 520235
  2. Yazar: ALİ EVREN YEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR LİVATYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Islak kavramalar otomotiv endüstrisinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Temelde otomatik transmisyonlarda, tarım ve iş makinalarında otomatikleştirilmiş fonksiyonlarda ayrıca pek çok aktarma organında yaygın olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında ise tarım makinalarında transmisyon içerisinde bulunan ve kuyruk mili olarak bilinen tahriğin devreye alınması için ıslak kavramalardan faydalanılmaktadır. Islak kavramaların kullanılması ile kuyruk milinden daha fazla torkun geçmesi sağlanabilirken aynı zamanda kullanıcıya devreye alıp çıkarmada kolaylık sağlamaktadır. Bu yüksek lisans tezi ile kuyruk milini devreye alan lamelli ıslak kavramanın ve elektro-hidrolik kontrol sisteminin bir boyutlu matematiksel modellemesi yapılmıştır. Model ile ıslak lamelli kavramanın tepkisi incelenmiştir. Elektro-hidrolik devreye alma ve çıkarma durumları tüm devre elemanlarının modellenmesi gerçekleştirilmiş ve simülasyon sonuçları ile gözlemlenmiştir. Elektro-hidrolik kontrol kartı ve oransal valfin davranışlarını ölçebilemek için test çalışması yapılmış ve simülasyon sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Testler sırasında farklı noktalardaki basınç, hız, sıcaklık gibi değişkenler veri toplama sistemi ile gerçek zamanlı olarak kayıt altına alınmış ve test sonrası işlenerek analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently wet clutches are widely used in the automotive industry. Basicly it is widely anticipated that there is widespread confusion in automated transmissions, and in automated functions on agricultural construction machinery and powertrain components. In this thesis, wet clutches are utilized for the actuation of the Power Take Off Unit of the agricultural machine transmission systems. The use of wet clutch allows more torque to pass through the PTO shaft while at the same time, making it easier to the user to turn on and off. A one-dimensional mathematical model of the wet clutch and electo-hydraulic control system is performed. The response time were investigated. Electro-hydraulic actuation cases are modeled, simulated after that responses of all mechanic, hydraulic and control components behaviour were also analyzed. The Variables; such as pressure, speed, temperature at different points were recorded during the tests in real time with the help of data acquisition system. To be performed post-processing on the results data. Finally, test results are compared with the simulation results.