Mass and stiffness spectrometry of nanoparticles and bio-molecules by nanoelectromechanical systems
Nanoparçacık ve bio-moleküllerin kütle ve sertliklerinin nanoelektromekanik sistemler ile ölçülmesi
  1. Tez No: 520238
  2. Yazar: EZGİ ORHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SELİM HANAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
KÜtle Spektrometrisi moleüllerin kÜtlesinin Ölçülmesinde sıklıkla kullanılan bir tekniktir. Nanoelektromekanik Sistemler kullanılarak sensör üzerine gelen parçacığın kütlesini ve mekanik yapı üzerindeki konumunu bulmak, yapının ilk iki titreşim mod frekansındaki değişimlere bakılarak mümkündür. Ayrıca üç mod titreşim modundaki frekans kaymaları ile de Esneklik Katsayısı, kütle ve mekanik yapı üzerindeki pozisyon bilgilerine ulaşmak mümkündür. Daha fazla mekanik moddan alınan frekans değişimi bilgileri yumuşak analitlerin şekil özelliklerine ulaşmak için kullanlabilir ve global şekil bilgisinin oluşturulmasına izin verir. Deneyleri gerçekleştirmek için kullanılan cihazların üretim aşamaları Bilkent Üniversitesi'ndeki Uluslararası Nanoteknoloji Merkezi'nde ve Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştrma ve Uygulama Merkezi'nde tamamlanmıştır. İlk olarak Elektrospray Iyonizasyon yöntemi ile moleküllerin oluşturulması ve NEMS'e iletilmesi için düşük vakumda kullanılacak deney düzeneği kurulmuştur. Silikon devre levhasının arkadan KOH ile aşındırılması ile çift ankastreli yapı üretilmiştir. ancak bu yöntemle üretim tekrar edilmesi zor ve zahmetlidir. Daha sonra, analiti NEMS yüzeyine göndermek için Matriks Destekli Lazer Yüzeyden Çıkarma ve İyonizasyon (MALDI) yöntemi altın nanoparçacıkları ,HeLa hücrelerinden alınan sentrozom organeli ve M13ke bakteriyofaj deneylerinde kullanılmıştır. Çift ankastreli yapının ilk dört düzlem dışı modu gerçek zamanlı deneylerde kullanılmıştır. Biyomolekül deneylerinde matrix tuzunun yapının tüm yüzeyinin kaplanmamasına çalışılmıştır. Faza kilitli Çevrim yöntemi her mod için eş zamanlı olarak uygulanmıştır. Yüzeye tutunan analitin yarattığı frekans kaymalarını kullanarak kütle, büyüklük, Esneklik Katsayısı ve pozisyon ölçümü için analitin yarıküre olduğu varsayılarak bir yöntem önerilmiştir ve üç mod frekans kaymaları kullanılarak kütle, Esneklik Katsayısı ve pozisyon değerleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Mass spectrometry (MS) is a technique used frequently in mass measurements in order to identify mass of the molecules. Nanoelectromechanical systems are highly sensitive to adhered species, thus using NEMS devices, it is possible to perform NEMS-MS where not only the inertial mass of the molecules but also the position of the adhered particle can be found out by resolving the adsorbate-induced frequency shifts in the first two modes.By using frequency shifts obtained from three mechanical modes, it is possible to obtain stiffness of the adsorbate in addition to its mass and position on the resonator when the Young's modulus of the analyte and the resonant structure are comparable. For soft analytes, multimode information can be used to obtain shape properties of analytes and allows for image reconstruction from global image features. In order to conduct our experiments, we fabricate NEMS resonators whose transduction method is electrothermal actuation and piezoresistive detection. Fabrications of the devices are completed in National Nanotechnology Research Center (UNAM) in Bilkent University and Sabanc{\i} University Nanotechnology Research and Application Center (SUNUM).Initially, low vacuum apparatus is built to perform NEMS-MS using Electrospray Ionization(ESI) for molecule delivery. In order to direct particles to resonator, the fabrication of a doubly clamped beam is planned in a way that the orifice was etched through silicon wafer from the backside with KOH etch.This fabrication method, however, is tedious and hard to fabricate consistently.Then, Matrix Assisted Laser Desorption and Ionization (MALDI) is implemented to deliver particles towards the resonator.Different analyte types which are gold nanoparticles, centrosome organelles of HeLa cells and M13ke bacteriophages are used in the experiments.We use first four out-of-plane modes of the doubly-clamped beam resonator for real-time study of the adsorbates. For biomolecule detection, care was taken to prevent uniform coverage of matrix molecules. Phase-locked-loop(PLL) operation is simultaneously performed for the first four modes of the resonator.Using frequency shifts of the four modes due to the adsorption, we propose a method in which we assume the analytes adhered on the beam are hemispherical to obtain mass and stifffness, size and positions of the analytes. Using three mechanical modes, stiffness, mass and position vaues are calculated.