Nanoakışkanlı mini kanallarda optimum tasarım parametrelerinin yanıt yüzey yöntemi ile belirlenmesi
Optimum design parameters of minichannels with nanofluids using response surface method
- Tez No: 520273
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada iş akışkanı olarak SiO2-Su nanoakışkanı farklı hacimsel konsantrasyonlarda (0, %0,4 ve %0,8), Reynolds sayısı (Re) 300, 600 ve 900, kanal çapı (D) 1.2 mm, 1.55 mm ve 1.9 mm olarak seçilmiştir. Dairesel minikanallarda SiO2-su nanoakışkanlarının zorlanmış taşınımla ısı transferi ve basınç düşümü karakteristikleri belirlenmiştir. Yanıt Yüzey Yöntemi (YYY) yardımıyla sürtünme faktörü ve Nusselt sayısı için Reynolds sayısı, kanal çapı ve partikül hacimsel oranının bir fonksiyonu olarak modeller kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, SiO2-Water nanofluid as a working fluid has different volume concentrations (0, 0,4% and 0,8%), Reynolds number (Re) are 300,600 and 900, channel diameter (D) are 1.2 mm, 1.55 mm and 1.9 mm. In circular ministerials, heat transfer and pressure drop characteristics of SiO2-water nano-fluids have been tried to be determined by forced convection. Models were established as a function of Reynolds number, channel diameter and particle volume ratio for the friction factor and Nusselt number with the help of Response Surface Method (YYY).