Sultansazlığı havzası balık faunası
Freshwater fish fauna of Sultan marshes and drainages
  1. Tez No: 520307
  2. Yazar: HASAN SOYUBELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışması Mart 2016-Haziran 2018 tarihleri arasında Sultansazlığı ve sazlığı besleyen havzadaki balık faunasını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yapılan arazi çalışmalarından elde edilen örneklerin değerlendirilmesi sonucunda 6 familyaya (Cobitidae, Cyprinidae, Cyprinodontidae, Esocidae, Nemachelidae ve Salmonidae) ait 16 tür tespit edilmiştir: Alburnus chalcoides, Aphanius danfordii, Capoeta damascina, Capoeta tinca, Cobitis fusunae n. sp., Cyprinus carpio, Esox lucius, Garra rufa, Oncorhynchus mykiss, Oxynoemacheilus angorae, Oxynoemacheilus ciceki, Oxynoemacheilus seyhanensis, Pseudophoxinus elizavetae, Seminemacheilus ahmeti, Squalius seyhanensis ve Tinca tinca. Tespit edilen türlerden beş tanesinin tip lokalitesi sazlık olup lokal endemik olarak sadece Sultansazlığında yaşadıkları tespit edilmiştir. Daha önceki çalışmalarda sazlıktan bildirilmiş olan Gambusia holbrooki türüne ise rastlanmamıştır. Sultansazlığı ve sazlıkla bağlantılı su kütlelerinde 9 farklı egzotik balık türünün bulunduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra Zamantı Irmağından alınan su ile sazlığa Seyhan Havzası elemanlarının girmiş olduğu belirlenmiş olup egzotik tür sayısında gitgide artış görüleceği iddia edilebilir.
Özet (Çeviri)
This study carried out between March 2016 and June 2018 in order to determine ichthyofauna of Sultan Marshes and drainages. A total of 16 species belonging to 6 families were identified from studied area: Alburnus chalcoides, Aphanius danfordii, Capoeta damascina, Capoeta tinca, Cobitis fusunae n. sp., Cyprinus carpio, Esox lucius, Garra rufa, Oncorhynchus mykiss, Oxynoemacheilus angorae, Oxynoemacheilus ciceki, Oxynoemacheilus seyhanensis, Pseudophoxinus elizavetae, Seminemacheilus ahmeti, Squalius seyhanensis and Tinca tinca. Of these five species explored and recorded from Sultan Marshes are local endemic for the marshes. Gambusia holbrooki was reported from the marshes in the previous studies, was not caught. On the other hand, a total of 9 exotic fish species live in the Sultan Marsh and in the waters connected with the marsh. By the way some species are originally Seyhan Basin elements found in the marsh because of water transfer from Zamantı River is a tributary of the Seyhan River.