Kayseri-Sultansazlığı sulak alanında yer altı ve yer üstü suları ilişkisinin belirlenmesi
Determination of relationship between surface water and groundwater in Sultansazlığı-Kayseri
- Tez No: 212711
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜRER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Türkiye'nin en önemli kuş cennetlerinden birisi olan Sultansazlığı Sulak Alanı Kayseri ilinin sınırları içinde, Develi Kapalı Havzası'nda yer almaktadır. Uluslar arası Ramsar Sözleşmesi ile koruma altına alınan Sultansazlığı Sulak Alanı su sıkıntısı ve kirlilik tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bu çalışma kapsamında Sultansazlığı Sulak Alanı'ndaki mevcut su sıkıntısının sebepleri ve Sultansazlığı Sulak Alanı'nın yüzey suyu ile yer altı suyu arasında bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Bu amaçla Sultansazlığı'nı da içine alan Develi Kapalı Havzası'nda elektrik özdirenç ölçümleri, izotop ve su kimyası analizleri yapılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Ayrıca Sultansazlığı ve Develi Kapalı Havzası ile ilgili daha önceden yapılmış olan yayınlardan faydalanılmıştır. Ayrıca bu çalışmada Develi Kapalı Havzası'nın yüzey suyu ve yeraltı suyu bütçesi ile Sultansazlığı'nın yüzey suyu bütçesi hazırlanmıştır. Sonuç olarak Sultansazlığı'nın yüzey suyu ile yeraltı suyu arasında doğrudan bir ilişki olmadığı, derin kuyulardan çekilen yeraltı suyunun Sultansazlığı'nın kurumasında bir etken olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Sultansazlığı Wetland Area which is one of the most important bird paradise of Turkey, is located at Develi Closed Basin within the boundary of Kayseri city. Sultansazlığı is protected according to the International Ramsar Agreement. At present; there is water scarcity and water pollution problem at Sultansazlığı. In the content of this study; the reason of water scarcity is searched and if there is any relationship between the surface water of Sultansazlığı and groundwater is investigated. Electrical rezistivity test, isotope and water chemistry analysis are carried out for this purpose. Former investigations about Sultansazlığı and Develi Closed Basin are examined. Additionally surface and groundwater budget of Develi Closed Basin and surface water budget of Sultansazlığı are prepared. As a result; it is determined that there is not direct relationship between the surface water of Sultansazlığı and groundwater so the groundwater abstraction from the deep wells is not a factor about the drying of Sultansazlığı.