Uzun çalışma saatlerinin hemşirelerin uyku kalitesine, yaşam kalitesine ve anksiyete durumuna etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of long working hours on nurses' sleep quality, quality of life and anxiety status
  1. Tez No: 899001
  2. Yazar: ŞEBNEM HAKTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCAN KENDİRKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, uzun çalışma saatleri ve nöbetli çalışma sisteminin hemşireler üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir araştırmadır. Bu çalışma Artvin Devlet Hastanesinde 16 – 24 saatlik nöbet tutan hemşireler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın verileri etik kurul ve kurum izinlerini takiben 07.03.2023-31.03.2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmanın evrenini Artvin ili Merkez ilçesinde Artvin Devlet Hastanesi'nde aktif olarak görev alan 150 hemşire oluştururken evrenin tamamına ulaşılarak 150 hemşire ile veri toplama süreci tamamlanmıştır. Araştırma verileri yüz yüze anket yöntemine ile Kişisel Bilgi Formu, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi, SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler Statistical Packagefor Social Sciences 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı analizler, Student t testi, ki-kare analizi, Pearson korelasyon analizi ve tek yönlü Anova testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of long working hours and shift work system on nurses. It is a descriptive and cross-sectional research. This study was conducted on nurses who were on duty for 16-24 hours at Artvin State Hospital. The data of the study were collected between 07.03.2023 and 31.03.2023 following the ethics committee and institutional permissions. The universe of the study consisted of 150 nurses who actively work at Artvin State Hospital in the central district of Artvin province, while the entire universe was reached and the data collection process was completed with 150 nurses. The research data were collected using the face-to-face survey method and the Personal Information Form, Pittsburgh Sleep Quality Index, SF-36 Quality of Life Scale, and Beck Anxiety Scale. The data obtained in the study were analyzed using the Statistical Package for Social Sciences 22.0 program. Descriptive analyzes, Student's t test, chi-square analysis, Pearson correlation analysis and one-way Anova test were used in the evaluation of the data.