Sedanter erkeklerde aerobik egzersizin solunum fonksiyonları ve aerobik kapasite üzerine etkisi
The effect of aerobic exercise on pulmonary function and aerobic capacity in sedentary men
- Tez No: 520318
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER DAĞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı, sedanter erkeklerde 8 haftalık aerobik egzersiz programının solunum fonksiyonları ve aerorbik kapasite üzrerine etkisini incelemektir. Araştırmaya, Gaziantep ilinde 18-23 yaş arasında toplam 24 erkek sedanter birey gönüllü olarak katıldı. Katılımcılar randomize yöntem ile deney grubu (n=12, yaş:21.86±2.78) ve kontrol grubu (n=12, yaş: 22.51±2.32) olarak iki farklı gruba ayrıldı. Deney grubu 8 hafta boyunca haftada 3 gün aerobik egzersiz programına katıldı. Kontrol grubuna herhangi bir egzersiz programı uygulanmadı. . Egzersiz öncesi ve sonrası vücut ağırlığı (VA), vücut kitle indeksi (VKİ), vücut yağ yüzdesi (VYY), istirahat kalp atım sayısı (İKAS), Maksimal oksijen tüketimi (VO2max), vital kapasite (VC), zorlu vital kapasite (FVC), zorlu ekpirasyon volümü (FEV1), zorlu ekspirasyon oranı (FEV1/FVC %) ve maksimum istemli solunum (MVV) ölçümleri yapıldı. Solunum parametreleri M.E.C. Pocket Spiro USB-100 cihazı ile ölçüldü. VO2max MEC PFT Ergospirometre sistemi ile ölçüldü. Vücut ağırlıkları ve boy uzunlukları ve N.A.N. marka cihaz kullanılarak ölçüldü. Verilerin istatistiksel analizi için grup içi karşılaştırmalarda Paired Sample t test, gruplar arası karşılaştırmalar için Independent Sample t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of an 8-week aerobic exercise program on the respiratory function and aerobic capacity of sedentary men. A total of 24 male sedentary individuals between 18-23 years who were living in the Gaziantep, participated in the present study voluntarily. Participants were randomly divided into two groups as experimental group (n=12, age: 21.86±2.78 years) and control group (n=12, age: 22.51±2.32 years). The experimental group participated in the aerobic exercise program for three days per week for eight weeks. No exercise program was administered to the control group. Before and after the exercise program, body weight (BW), body mass index (BMI), body fat percentage (BFP), resting heart rate (RHR), maximal oxygen consumption (VO2max), vital capacity (VC), forced vital capacity (FVC), forced expiratory volume (FEV1), forced expiratory rate (FEV1/FVC%) and maximal voluntary ventilation (MVV) measurements were performed. Respiratory parameters were measured with the M.E.C. The Pocket Spiro USB-100 device. The VO2max was measured with the MEC PFT ergo-spirometer system. Body weight and height were measured using the N.A.N. device. Paired Sample t test was used for intra-group comparison and Independent Sample t test was used for inter-group comparison for statistical analysis of the data.