Özel hastane çalışanlarının mesleki etik kuralları uygulama eğilimlerinde örgüt kültürünün etkisi: 50 yataklı özel bir hastanede araştırma
The effect of organizational culture on the tendency of private hospital employees to apply professional ethics rules: Research in a 50-bed private hospital
  1. Tez No: 520339
  2. Yazar: İBRAHİM SAVURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ ERENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İnsanın en değerli varlığı olan sağlığını korumak ve daha iyi bir yaşam sürmesini sağlamak amacıyla verilen hizmetler, sağlık hizmetleri olarak adlandırılmaktadır. Sağlık hizmetlerine ulaşmak için en önemli kuruluşlar olan hastaneler, pek çok farklı kriter göz önüne alınarak sınıflandırılmıştır. Bu sınıflandırmalardan biri olan mülkiyetlerine göre hastaneler kamu hastaneleri, özel hastaneler, yabancılara ait hastaneler ve azınlıklara ait hastaneler olarak sınıflandırılır. Çalışmamızda üzerinde durulan özel hastanelerin sayısında son yıllarda önemli artışlar meydana gelmiş, bu kapsamda bu sektörde rekabet de artmıştır. İnsan hayatı gibi çok önemli bir alanda hizmet veren özel hastaneler aynı zamanda kamu hastanelerinden farklı olarak ekonomik gayeler de gütmektedirler. Bu sebeple özel hastanelerin yasal düzenlemelere uygun davranmalarının yanında oluşturdukları örgüt kültürüyle mesleki etik kurallara da uymaları büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı, özel hastane çalışanlarının mesleki etik kuralları uygulama eğilimlerinde örgüt kültürünün etkisinin saptanmasıdır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk üç bölümde Türkiye'de sağlık sektörü, örgüt kültürü ve mesleki etik kurallar detaylı olarak incelenmiş olup, bu kapsamda ilgili bölümler literatür taramasıyla desteklenip konu hakkında teorik bilgiler verilmiştir. Çalışmanın son bölümü olan dördüncü bölümde ise İstanbul'da hizmet veren bir özel hastanenin çalışanlarına anket uygulanmış, yapılan analizlerin sonuçlarına göre özel hastanelerde örgüt kültürü algısının örgütsel etik iklimi algısı üzerinde etkisinin olduğu, örgüt kültürüne bağlılık arttıkça çalışanların örgütsel etik iklimi algısının da arttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The services provided to protect people's most precious asset, health and to provide them a better life, are called health services. Hospitals, which are the most important institutions for reaching health services, have been categorized by considering many different criteria. In this scope, according to their ownership structures, hospitals are categorized as public hospitals, private hospitals, hospitals owned by foreigners and minority hospitals. The number of private hospitals which are the main subject of this study, has increased significantly in the recent years and thus competition in this sector has also increased. Unlike public hospitals, private hospitals, which serve a very important field such as human life, pursue economic goals. Therefore, in addition to acting in compliance with legal regulations, it is also very important for private hospitals to comply with professional ethics rules with the help of their organizational culture. This study aims to determine the effect of organizational culture on the tendency of private hospital employees to apply professional ethics rules. The study consists of four sections. In the first three sections, health sector in Turkey, organizational culture and professional ethics rules are examined in detail and the relevant sections are supported with literature and theoretical information is provided concerning the subjects. In the fourth and the last section of the study, a questionnaire was applied to the employees of a private hospital serving in Istanbul. According to the results of the analyzes of the responses to the questionnaire, it has been concluded that perception of organizational culture has an effect on organizational ethical climate perception in private hospitals and that organizational ethical climate perception of employees increases as the loyalty of employees to organizational culture increases.