Koksartrozlu hastalarda asetabular displazinin değerlendirilmesinde kullanılan dört parametrenin karşılaştırılması ve asetabular displazi oranları
Comparison of four parameters to assess acetabular dysplasia and acetabular dysplasia rates in primary hip osteoarthritis patients
  1. Tez No: 520346
  2. Yazar: OKTAY ADANIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAZİ ZORER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bezm-i Alem Valide Sultan Vakıf Gureba Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kalça osteoartriti (koksartroz) yaşlılarda sık görülen, etkilenen hastaların hayatlarını güçleştiren ve yaşam kalitelerini azaltan bir hastalıktır. Tüm dünyada yaşam kalitesinin artması ve yaşam süresinin uzaması ile birlikte artan bir problem olmaya devam etmektedir. Yarattığı ağrı ve rahatsızlık yanında, ülke ekonomisi içinde ciddi bir sorundur. Avrupada yapılan çalışmalar 55 yaş ve üzerinde kalça osteoartritinin prevelansını %7-25 olarak vermektedir . Prevalans doğuya gittikçe azalmaktadır . Ülkemizde de prevalans avrupadan düşüktür. Literatürü incelediğimizde kalça osteoartriti ile asetabular displazi arasındaki ilişki ile ilgili birçok yayın vardır. Yayınlardan bazıları asetabular displazi ile kalça osteoartriti arasında pozitif bir ilişki olduğunu söylerken bazıları pozitif bir ilişki olmadığını söylemektedirler . Normal populasyondaki asetabular displazi oranımıza baktığımızda ülkemizdeki oranların batıya göre daha yüksek olduğunu görmekteyiz. Literatüre baktığımızda primer veya idiopatik kalça osteoartritli hastaların yaklaşık %20–45'inin asetabular displaziye bağlı olduğu bulunmuştur . Fakat biz ülkemizde bu konu ile ilgili bir çalışma bulamadık. Dolayısı ile Vakıf Gureba hastanesinde primer kalça osteoartriti nedeni ile total kalça protezi ameliyatı yapılmış 223 hastanın dosyalarını retrospektif olarak inceledik. Hastaların pelvis ap grafilerinde Wiberg'in CE açısını, Sharp açısını , asetabular derinliği ve femur başı örtünme oranını ölçtük. Yaptığımız ölçümlere göre hastalarımızın %68.6-%75.3'ünde asetabular displazi tespit ettik. Ayrıca Stulberg tarafından tarif edilen subklinik femur başı epifiz kayması ve perthes hastalığına sekonder gelişen kalça artrozlarında görülen pistol-grip deformitesini de olgularımızın %10.8'inde pozitif olarak bulduk. Sonuç olarak primer kalça osteoartriti tanısı konulmuş hastaların yaklaşık %75–85'inin asetabular displazi veya diğer çocukluk çağı hastalıklarına bağlı olarak geliştiğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Osteoarthritis of the hip is an increasing problem in Western societies, and is a cause of morbidity and disability, especially among the elderly. In addition to the pain and discomfort it causes, hip osteoarthritis has major economic consequences. Studies in Europe have estimated that about %7-25 of white people over the age 55 have hip osteoarthritis . The prevalance decreases in Asia . Prevalance of hip osteoarthritis in Türkiye is lower than in Europe . It has been suggested that in some patients with primary hip osteoarthritis, the disease occurs as a consequence of acetabular dysplasia, which persists in to adult life. Some radiological observations in patients with hip osteoarthritis, and follow up studies of subjects with acetabular dysplasia support this theory. However , not all studies have reported a positive association. The prevalance of acetabular dysplasia in our country seems to be higher than in Western countries but our hip osteoarthritis prevalance seems to be lower than Western countries. When we look to the literature, in approximately %20-45 of hips that are undergoing total hip arthroplasty because of primary hip osteoarthritis, the disease is thought to be due to devolopmental dysplasia of the hip. But we could not found a paper about this ratio in our country. So we construct a retrospective study on our patients with primary osteoarthritis who had been treated by total hip arthroplasty in Vakıf Gureba Hospital. We measured the CE angle of Wiberg, Sharp angle, acetabular depth and acetabular head index on pelvis ap grafies in 223 patients. We found the ratio is between % 68.6- % 75.3 in our patients according to the measurement method we used. We also found that in %10.8 of our patients the pistol-grip deformity is positive, which is a deformity described by Stulberg and said to be positive in hip osteoarthritis of patients due to subclinic slipped capital femoral epiphysis and perthes disease. So we found that approximately % 75-% 85 of our patients which are thought to be primary or idiopathic osteoarthritis seems to be secondary to acetabular dysplasia and other childhood disorders.