Güney Doğu Anadolu Bölgesinin Gaziantep, Kahramanmaraş ve Kilis illerinde Culicoides (Diptera: Ceratopogonidae) türlerinin yayılışı
Determination of culicoides (Diptera: Ceratopogonidae) in Gaziantep, Kahramanmaraş and Kilis provinces located in Southeast Anatolia Region
  1. Tez No: 520361
  2. Yazar: ERKAN REYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN YAĞCI YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Parazitoloji, Zooloji, Biology, Parasitology, Zoology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, Mayıs 2012-Ekim 2012 tarihleri arasında Gaziantep (Nurdağı), Kahramanmaraş (Pazarcık) ve Kilis (Merkez) illerinde Culicoides türlerinin yayılışını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Culicoides örneklerinin toplanmasında transformatörlü ışık tuzakları kullanılmıştır. Bu tuzaklar güneşin batışına yakın saatlerde koyun ve sığır barınaklarının içine veya yakınlarına kurulmuş ve ertesi günün sabahına kadar çalıştırılmışlardır. Araştırma süresince, 6393 Culicoides örneği toplanmış ve 9 tür tespit edilmiştir. Bu türlerin C.schultzei (% 93.3), C.imicola (% 5.04), C.puncticollis (% 1.14), C. simulator (% 0.20), C. gejgelensis ( %0.17), C. pictipennis ( % 0.05), C. picturatus ( % 0.05), C. circumcsriptus (% 0.03) ve C. riethi ( % 0.02) olduğu anlaşılmıştır. En yüksek oranda C. schultzei ( %93.30) bulunmuş, en az C. riethi ( % 0.02) türüne rastlamıştır. Toplanan 6393 Culicoides örneğinin 3309 (%51.74)' u dişi, 3084 (%48.24)'ü erkek olup; C.circumscriptus ve C. riethi'nin sadece dişileri, C. simulator'un sadece erkekleri bulunmuştur. Culicoides türlerinin araştırma merkezlerinde mevsimsel aktiviteleri Haziran ayında başlamış, Ekim ayında sona ermiştir. Bu sineklere En yüksek oranda Eylül ayında (%50.46) , en düşük oranda Haziran ayında (%0.44) rastlanmıştır. Culicoides örnekleri en çok Gaziantep'ten (%64.76) toplanmış, bunu sırasıyla Kilis (%20.83) ve Kahramanmaraş (% 14.36) illeri izlemiştir. En çok Culicoides türüne Gaziantep'de (9 tür) rastlanmış, bunu 6 tür ile Kahramanmaraş ve 4 tür ile Kilis illeri takip etmiştir. Sonuç olarak; Bu çalışmada, özellikle C.schultzei ve C.imicola gibi vektör türler en yüksek oranlarda tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to determinate of Colucoides species in Gaziantep (Nurdağı), Kahramanmaraş (Pazarcık), and Kilis (city center) between May 2012 and October 2012. Transformer light traps were used for the collection of Culicoides samples. These traps were placed in or nearby sheep pens and cattle shelters at sunset and they were kept and operated until the morning of the next day. In the investigation during the period, a total of 6393 Culicoides samples were collected and of these samples 9 Culicoides species were detected and identified. These species are; C.schultzei (93.3%), C.imicola (5.04%), C.puncticollis (1.14%), C. simulator (0.20%), C. gejgelensis (0.17%), C. pictipennis (0.05%), C. picturatus (0.05%), C. circumcsriptus (0.03%) ve C. riethi (0.02%). Of the confirmed species the highest belongs to C. schultzei with 93.30% and the least belongs to C. riethi with 0.02% ratio. In total 6393 Culicoides samples, 3309 (51.74%) were female and 3084 (48.24%) were male flies. While C.circumscriptus and C. riethi were identified only as female and C. simulator only as male. The seasonal activities of the Culicoides made a beginning in June and ending in October, and were highest in September with 50.46% while the least in June with 0.44%. Culicoides samples were collected mostly from Gaziantep (64.76%), followed by Kilis (20.83%) and Kahramanmaraş (14.36%) respectively. The most Culicoides species were found in Gaziantep with 9 species, followed by Kahramanmaraş with 6 species and Kilis with 4 species. As a result; in this study, particularly vector species of Culicoides such as C.schultzei and C.imicola as the highest ratio were detected.