Klinik örneklerden izole edilen pseudomonas aeruginosa suşlarında n-asetilsistein'in çeşitli antibiyotiklerin mik değerlerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of n-acetylcysteine on mic values of various antibiotics in pseudomonas aeruginosa strains isolated from clinical specimens
  1. Tez No: 520390
  2. Yazar: YILMAZ ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİYE EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Pseudomonas aeruginosa hastane infeksiyonlarının en önemli nedenlerinden biridir. Hastane infeksiyonlarında Pseudomonas'ları önemli kılan virulans faktörlerinin yanında, oluşturdukları plazmid ve kromozom kontrolündeki beta-laktamazları da bulunmaktadır. Asetilsistein doğal bir aminoasit olan L-sistein'in N-asetillenmiş türevi olup mukolitik olarak kullanılan ajandır. Bu çalışmada, klinik örneklerden izole edilen P. aeruginosa suşlarında, N-asetilsistein'in (NAC) çeşitli antibiyotiklerin Minimal İnhibitör Konsantrasyon (MİK) değerleri üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlandı. Çalışmada 50 P. aeruginosa suşu değerlendirmeye alındı. Antibiyotiklerin MİK değerleri Clinical and Laboratory Standards Institute (CLSI) önerileri doğrultusunda sıvı mikrodilüsyon yöntemiyle araştırıldı. Daha sonra aynı antibiyotikler NAC (10 mM, 1.6 mg/ml) ile kombine edilerek MİK değerleri yeniden belirlendi. Kolistine duyarlı 37 P.
Özet (Çeviri)
P. aeruginosa is one of the most important causes of nosocomial infections. As well as viral factors make Pseudomonas important in nosocomial infections, plasmid-mediated factors and beta-lactamases in plasmid control are also present. Acetylcysteine is the N-acetylated derivative of L-cysteine, a natural amino acid, which is the mucolytic agent. In this study, it was aimed to determine the effect of N-acetylcysteine (NAC) on Minimal Inhibitory Concentration (MIC) values of P. aeruginosa strains isolated from clinical samples of patients. 50 P. aeruginosa strains were considered. MIC values antibiotics were investigated with liquid micro diffusion method according to Clinical and Laboratory Standards Institute (CLSI) recommendations. Then the MIC values were re-determined via combining the same antibiotics with NAC (10 mM, 1.6 mg/ml). P. aeruginosa ATCC 27853 was used as a control strain in our study. The mean MIC value of 37 P.