Nükleer santralların elektrik üretim planlamasına etkisi
Effects of nuclear power plants on electricity generation planning
  1. Tez No: 520389
  2. Yazar: GÜLCAN KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Nükleer Mühendislik, Energy, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nakış Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Türkiye'de Akkuyu ve Sinop Nükleer Santrallarının yapımına yönelik iki ayrı Hükümetlerarası Antlaşmanın imzalanmasıyla, bu projelerin yapım süreleri ve kapasiteleri dikkate alınarak elektrik üretim genişleme planlamasının nasıl etkileneceği incelenmiş ve enerji kaynak optimizasyonunun nasıl olacağı belirlenmeye çalışılmıştır. Doğal gaz ithali, yenilenebilir enerji stratejileri ve özellikle kömür olmak üzere yerli doğal kaynakların kullanımı ve büyük kapasiteli nükleer santralların elektrik üretim sistemindeki rolleri araştırılmıştır. Ülke büyüme oranı ve enerji talebi dikkate alındığında, santral tipinin, ünite sayılarının ve işletmeye alma tarihlerinin planlanmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Elektrik üretim genişleme işi birçok ülke için karmaşık ve zor bir iştir. Uluslararası Atom Enerji Ajansı (IAEA) tarafından geliştirilen ve birçok ülkede kullanılan Wien Automatic System Planning Package (WASP) programı, karar vericilere kaç ünitenin işletmede olacağının belirlenmesine ve enerji planlamasına imkân sağlamaktadır. WASP sayesinde elektrik üretim kapasitesinin yeterli olup olmadığı görülebilmektedir. Bu çalışmada, üretim genişleme planlamasına karar verme sürecinde 2018-2032 yılları arasında nükleer santralların etkisi incelenmiştir. Büyük kapasiteli nükleer santrallar planlama sistemine ne kadar çok dahil edilirse, diğer santral tip ve kapasiteleri sistemde o kadar az yer almaktadır. Böylece özellikle ithal doğal gaz ve ithal kömür kaynaklarının daha az seçilmesiyle bu kaynaklardaki dışa bağımlılık oranının da düşeceği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
With signed two different intergovernmental agreements on construction of Akkuyu and Sinop Nuclear Power Plants in Turkey, it has been studied how electricity generation expansion planning will be effected and an attempt has been made to define how optimization will be by taking periods and capacities of the projects into consideration. It has been studied the role of import of natural gas, renewable energy strategies and use of domestic natural sources particularly coal sources and also the nuclear power plants with high capacities in the electricity generation system. It needs to be projected type of the power plants and number of the units and commercial operation time when taking into development rate and energy demand of the country consideration. Electricity Generation Expansion is a complex and difficult task for many countries. Wien Automatic System Planning Package (WASP) programme developed by International Atom Energy Agency (IAEA) and used by many countries allows decision makers to decide how many power plant units will be in operation. Thanks to WASP, it can be seen whether the electricity generation capacity is sufficient or not. In this study, effect of nuclear power plants for 2018-2032 period on decision making of generation expansion planning is investigated. The more nuclear power plant with high capacity is included the electricity planning system, the less the other power plant types and their capacities are included in the system. With less preference of the imported natural gas and imported coal, hence, it is understood that ratio of the dependency on foreign sources, imported natural gas and imported coal, would decrease.