Kuaför ve berberlerin iş doyumu ile AIDS ve hepatit–B bilgilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of AIDS and hepatitis-b information with job satisfaction of hairdressers and barbers
- Tez No: 520405
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA SOHBET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Toplumsal yaşam içinde birçok insan herkese ortak hizmet üreten kuaför ve berber salonlarından hizmet almaktadır. Çalışmada Gaziantep ilinde bulunan kuaför ve berberlerde çalışanların sağlıksorularının iş doyumuna ve bulaşıcı hastalıklarla ilgili bilgi ve uygulamaların belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma tanımlayıcı-kesitseldir. Araştırma evrenini Gaziantep ilindeki toplam 1200 kuaför ve berber çalışanı oluşturmuştur. Küme örnekleme yöntemiyle çalışmaya katılmayı kabul eden 628 kişi örneklemi oluşturmuştur. İşyeri sahiplerinden ve çalışanlardan sözlü onamları alınarak gözlem altında anket formu doldurulmuştur. İstatistiksel analizlerde x² testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many people in public life get service from places that produce common services. One of the common service areas is hairdresser and barber salons. In the study, it was aimed to determine the information and applications related to the health questions, job satisfaction and infectious diseases of the employees in the hairdresser and barber salons in Gaziantep city center. The study is descriptive-cross-sectional. There search consisted of a total of 1200 hairdressers and barbers in the city center of Gaziantep. In the research, 628 participant agreed to participate from hairdresser and barber salons selected by clustering sampling method. Oral approvals were obtained from the owners of the work place and from the employee sand the work place questionnaire and employee questionnaire were filled. x² test was used for statistical analysis.