Madde kullanım bozukluğu olan hastalarda içselleştirilmiş damgalanma, öz- etkililik ve tedavi motivasyonu
Internalized stigma, self-efficacy and treatment motivation in patients with substance use disorders
  1. Tez No: 520421
  2. Yazar: NESLİHAN BOZDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DÖNDÜ ÇUHADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada, madde kullanım bozukluğu olan hastalarda içselleştirilmiş damgalanma, öz-etkililik ve tedavi motivasyonu düzeylerini belirlemek ve içselleştirilmiş damgalamanın bu bireylerdeki öz-etkililik ve tedavi motivasyonu ile ilişkisini değerlendirmek amaçlandı. Araştırma 15 Haziran 2017- 15 Ocak 2018 tarihleri arasında Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi'nde tedavi alan 181 hasta ile yapılmıştır. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Ruhsal Hastalıklarda İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği (RHİDÖ)”,“Tedavi Motivasyonu Anketi (TMA)”,“Öz-Etkililik Ölçeği (ÖEÖ)”kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS'de sayı, yüzde, ortalama, standart sapma ve korelasyon analizleri yapılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the levels of internalized stigmatization, self- efficacy and treatment motivation in patients with substance use disorders and to assess the relationship between internalized stigmatization and self-efficacy and treatment motivation in these individuals. The study was conducted between June 18, 2017 and January 15, 2018 with 181 patients who received treatment at the Substance Abuse Treatment and Training Center. Data were collected using“Personal Information Form”,“Internalized Stigmatization Scale for Mental Illness (ISSMI)”,“Treatment Motivation Questionnaire (TMQ)”and“Self-Efficacy Questionnaire”. The data were evaluated by SPSS with number, percentage, average, standard deviation and correlation analysis.