Yağmur suyunun ulusal ve uluslararası standartlara göre içme suyu olarak kullanılma esasları
Rain water based on drinking water by national and international standards
  1. Tez No: 520429
  2. Yazar: MUHAMMET ENES DÜZÜLÜTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ING AHMET CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Teknolojideki gelişmeler, sanayileşme, insanın yaşam konforunu arttırırken beraberinde doğal kaynakların hızlı tüketimi ve nüfus artışı ile birlikte iklim değişikliğine sebep olmuştur. Dünyadaki yaşamın sürdürülebilir kaynaklarla devamı neredeyse imkânsız hale gelmiştir. Bu sebeple Birleşmiş Milletler 21. Yüzyıl'da sürdürülebilirlik seferberliği ilan etmiştir. Gelecek nesillere sağlıklı bir dünya bırakabilmenin; tüm ülkelerin katkısıyla, doğal kaynakların kullanım kapasitelerini aşmayarak, fakirliğin ortadan kaldırılarak ve hakça bir düzen kurulması ile gerçekleşebileceği düşünülmektedir. Tatlı su kaynaklarının sürdürülebilir olması, yerküreye yağmur ve kar olarak düşen suyun kullanılması ile mümkündür. İklim değişikliği yağış durumlarında değişikliğe neden olmuş, kış ayları yağışlı geçmekte, yaz ayları da kısa süreli ve şiddetli yağışlı şekilde ve uzun süren sıcak ve yağışsız geçen günlere dönüşmüştür. Böylece dünyanın insan kaynaklı yeni bir iklim dönemine girdiğini anlaşılmaktadır. Bu dönemin en belirgin özelliği giderek yaygınlaşan fırtınalar, şiddetli yağışlar, seller, toprak erozyonu ve çölleşmenin genişlemesidir. Yağmur suyunun toplanılması ve ulusal yada uluslararası standartlara göre arıtılması ile elde edilen temiz suyun içme suyu olarak kullanılması sağlanmalıdır. Bu sayede çatımıza yağan yağmur suyunun boşa gitmesi önlenecektir.
Özet (Çeviri)
Developments in technology, industrialization, increased human comfort, along with rapid consumption of natural resources and population growth, caused climate change. The survival of the world has become almost impossible to sustain with sustainable resources. For this reason, the United Nations has declared sustainability mobilization in the 21st century. You can leave a healthy world to future generations; with the contribution of all countries, not exceeding the capacity of the natural resources to be used, by removing the poverty and by establishing a right order. Sustainability of freshwater resources is possible through the use of the earth as rain and snow. Climate change has caused changes in precipitation, winter has passed through rainy season, summer has become short-lived and heavy rainy and long-lasting hot and rainy days. Thus, it is understood that the world has entered a new human-caused climate period. The most prominent feature of this period is the increasingly widespread storms, severe rains, seller, soil erosion and expansion of desertification. It should be ensured that the fresh water obtained by the collection of rain water and the treatment according to international standards at the national level is used as drinking water. In this view, it will be avoided that the rainy water that is falling from my roof will be wasted.