Vektör metrik uzaylarda bazı sabit nokta teoremleri üzerine
On some fixed point theorems in vector metric spaces
- Tez No: 520430
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET BİNBAŞIOĞLU ÖZATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasının birinci bölümünde; metrik uzay ve vektör metrik uzaylardaki sabit nokta teorisiyle ilgili yapılmış çalışmalar hakkında genel bilgiler verilmiştir. Ikinci bölümde; metrik uzaylar ile ilgili temel kavramlar ve teoremlerden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde; metrik uzaylarla ilgili verilen tanım ve teoremler vektör metrik uzayda tanımlanmıştır. Son olarak dördüncü bölümde ise vektör metrik uzaylar üzerinde zayıf uyu³abilirlik, çakışık nokta ve ortak sabit noktanın teoremleri verilerek teorik sonuçlara genelleştirilmiştir
Özet (Çeviri)
In the first part of this thesis, general information about the studies related fixed point theory in metric spaces and vector metric spaces is given. In the second part of the thesis it is mentioned that the basic concepts and theorems in metric spaces. As the third, the definitions and theorems about metric spaces are defined in vector metric spaces. Finally, in the fourth part, weak compability, coincidence point and common fixed point theorems on vector metric spaces is given and this theorems are generalized to theoretical results.