Anti-vibrasyon takımla yapılan delik içi tornalama işleminde kesme parametrelerinin optimizasyonu
Optimization of process parameters in boring operation made with anti-vibration boring bar
  1. Tez No: 520443
  2. Yazar: MUSTAFA BANAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik ve Makine Elemanları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, yüksek hassasiyete sahip hidrolik silindir kovanlarının delik iç yüzeyinin tornalanması esnasında en iyi yüzey pürüzlülüğünü sağlayacak olan kesme verilerinin optimizasyonu yapılmıştır. Kesme deneylerinde parametreler kesme hızı, ilerleme ve kesme derinliği(paso) olarak seçilmiş ve bu parametreler taguchi 3 seviye şeklinde belirlenmiştir. Çalışmada, konvansiyonel ve anti-vibrasyon kesici takımlar ile toplam 28 test yapılmıştır. Anti-vibrasyon takımlar tez kapsamında tasarlanıp üretilmiş olan, uzun boyda işlemeye elverişli ve sönümlemeli takımlardır. Yapılan testler sonucunda işlenen parçanın yüzey pürüzlülüğü ölçülmüştür. Tüm testlerin sonucunda ilerleme azaldıkça, yüzey pürüzlülüğünün iyileştiği görülmüştür. Diğer sonuç ise standart katerler ile uzun sarkma oranlarında işlem yapıldığında sönümleme olmadığı için tırlamaya yol açtığıdır. Tasarlanan anti vibrasyon takım ile 10/1 L/D bağlama oranında bile konvasiyonel takımlarla elde edilen sonuçlara yakın yüzey pürüzlülüğü sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, optimization of cutting parameters are made which will give the best surface roughness value of boring operation of hydraulic cylinder tubes which has high precision. In cutting tests, the parameters are chosen as feed, depth of cut and cutting speed and these parameters are defined as taguchi 3 level. 28 different cutting tests are made with conventional and antivibration boring bar in this study. Anti-vibration boring bars has damping inside and available to use on long overhangs up to 10 times of boring bar diameter. This boring bar are designed and manufactured for this study. After cutting tests, surface roughnessof operation are measured on machined workpiece. As a result of tests, it is seen that surface roughness value is decreased when feed is decreased. The other result is that, machining with long overhangs with conventional null damping boring barscausing the chatter. A close surface roughness results are taken with designed anti-vibration boring bar on 10/1overhang ratio comparing to conventional boring bars and cutting parameters are optimized.