Sağlıklı bireylerde ve L5-S1 spondilolistezis'li hastalarda sakrum ölçümlerinin değerlendirilmesi
Assessment of sacrum measurements in healthy individuals and patients with L5-S1 spondylolisthesis
- Tez No: 520444
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİRE ÜNVER DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Son yıllarda yapılan çalışmalarda, sakrum morfolojisi ve oryantasyonunun spondilolistezis ile ilişkisi önem kazanmaya başlamıştır. Sunulan bu çalışmada sağlıklı bireylerde ve L5-S1 spondilolistezis'li tanılı hastalarda MDCT görüntüleme yöntemi ile os sacrum morfometrik olarak değerlendirildi. Çalışma, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyodiagnostik Anabilim Dalı'nda L5-S1 spondilolistezis tanısı konulmuş 56 vaka ile 135 sağlıklı vaka olmak üzere toplam 191 olgunun multiple detector computed tomography (MDCT) görüntüleri kullanılarak yapıldı. Sağlıklı ve spondilolistezis'li hastalarda sakrum ölçümlerinin (sakrumun genişliği, interkornual mesafe, hiatus sacralis uzunluğu, sakrum yüksekliği, sakrum taban açısı, sakrum taban indeksi, S1 superior açı, S2 inferior açı , sakral kifoz, sakral slope) yaşa ve cinsiyete göre incelendi.
Özet (Çeviri)
In recent studies, sacrum morphology and orientation have begun to gain importance in relation to spondylolisthesis. In this study, we evaluated the morphometric measurements of the os sacrum by MDCT imaging in healthy subjects and in patients with L5-S1 spondylolisthesis. This study was performed by using multiple detector computed tomography (MDCT) images of 191 patients (56 cases and 135 healthy cases) diagnosed with L5-S1 spondylolisthesis in Radiology Department, Selcuk University Medical Faculty. In patients with healthy and spondylolisthesis, the age and sex of the sacrum measurements (sacrum width, intercornual distance, sacral hiatus length, anteroposterior diameter of hiatus at the apex of sacral hiatus, sacral height, sacral table angle, sacral table index, S1 superior angle, S2 inferior angle, sacral kyphosis, sacral slope).