Voleybol hakemlerine yönelik yıldırma (mobbing) davranışlarının incelenmesi
Investigation of mobbing behaviors for volleyball referees
  1. Tez No: 520532
  2. Yazar: ALİM KUŞGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye Voleybol Federasyonunda faal olarak farklı klasmanlarda görev yapan hakemlerin yıldırma (mobbing) davranışlarına uğrama düzeylerini incelemektir. Araştırmanın içeriğini oluşturan voleybol hakemlerinin görevlerini başarıyla tamamlayabilmeleri için hem fiziksel hem de ruhsal açıdan iyi durumda olmaları gerekmektedir. Bu bağlamda çok yönlü olmayı gerektiren hakemlik mesleğini zora sokacak yıldırma (mobbing) davranışlarının ilişkili olduğu unsurları ve ilişkinin düzeyini tespit etmek, büyük önem taşımaktadır. Ülkemizde bu alanda çalışmaların yeterince az olması nedeniyle bu alanda yeni çalışmalara ihtiyaç duyulması açısından büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamda bu çalışmada voleybol hakemlerine yönelik yıldırma (mobbing) davranışların araştırılmasına katkı sağlamak amaçlanmıştır. Ayrıca araştırmada hakemlerin karşılaşmış oldukları yıldırma (mobbing) düzeylerini belirlemek ve bu alana katkı sağlamak amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Ege Bölgesi'ndeki illerde farklı klasmanlarda faal olarak görev yapan toplam 232 hakem oluşturmuştur. Bunlardan 4'ü Uluslararası hakem, 88'i Ulusal hakem ve 140'ı il hakemidir. Çalışmada farklı klasmanlara sahip faal olarak görev yapan voleybol hakemlerinin yıldırma (mobbing) davranışlarına uğrama düzeylerini belirlemek için Salon Sporlarına Yönelik Mobbing Ölçeği (SSHYMÖ) kullanılmıştır. Ölçek değişkenlerinin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov Smirnov testi kullanılarak belirlenmiştir. Çıkan sonuç karşısında değişkenlerin normal bir dağılım izlemediği görülmüş ve araştırmamızda Mann-Whitney U Testi ile Krusukal-Wallis H testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the level of the mobbing which is enforced to the active referees at different categories of Turkish Volleyball Federation is investigated. It's certain that the volleyball referees incorporated in this research are supposed to be in good condition not only biologically but also morally. In this respect, the facts and the connection levels related to the mobbing behaviors which is enforced to the referring in need of being extremely versatile is a matter of vital. This research is required just because there has hardly ever been such a research before in our country. It aims a contribution to the investigation of these mobbing behaviors to the referees. On the other hand, it aims to define the levels of mobbing behaviors and to make a contribution to this research. 232 active referees at different categories from Aegean Region form the population of this research. 4 of them are International Referees, 88 of them are National Referees and 140 of them are the Provincial Referees. At the research, Mobbing Scale aimed at Palestra is used to define the level of being mobbed of the referees active at different categories. The usual distribution convenience of the scale versions is testified by way of Kolmogorov Smirnov Test. In the face of the results,the versions didn't follow up a usual distribution and also at this research Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis H Test are applied.