Supraventriküler taşikardi (SVT) tedavisinde standart valsalva manevrası, modifiye valsalva manevrası ve karotid sinüs masajı'nın SVT sonlandırmadaki değerliliklerinin karşılaştırılması
- Tez No: 520540
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE ECMEL ONUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş: Paroksismal supraventriküler taşikardi ani başlangıç ve bitişli, düzenli ve hızlı taşikardi varlığı ile karakterize klinik bir sendromdur. SVT'nin akut sonlanımı valsalva manevrası, modifiye valsalva manevrası ve karotis sinüs masajını da içeren vagal manevralar kullanılarak sağlanabilir ve sonlanımda ilk adım olarak hızlıca uygulanmalıdır. Vagal manevra tercihinde belirlenmiş bir altın standart yoktur. Bu çalışmanın amacı acil serviste SVT'nin sonlandırılmasında valsalva manevrası, modifiye valsalva manevrası ve karotis sinüs masajı arasındaki başarı oranlarını karşılaştırılmasıdır. Metot: Bu prospektif, randomize klinik çalışma, üçüncü basamak bir sağlık kuruluşunun acil servisinde gerçekleştirildi. Acil servise başvuran ve SVT tanısı alan 18 yaşın üzerindeki tüm hastalar çalışmaya alındı. Monitörize edildi ve rastgele seçimle standart valsalva manevrası, modifiye valsalva manevrası ve karotis sinüs masajı uygulanan hastalar olarak 3 gruba ayrıldı. Hastanın vagal manevraya yanıt verip vermediği (sinüs ritmine dönülmesi) ve vagal manevra sonrasında SVT rekürrensi kaydedildi. Yanıt vermeyen veya rekürrens saptanan hastalarda medikal tedavi uygulandı ve tüm veriler kaydedildi. Sonuç: Çalışma süresince 98 hasta çalışmaya alındı. İlk vagal yöntem olarak Modifiye Valsalva Manevrasının başarı oranı % 43.7, Standart Valsalva Manevrasının % 24.2, Karotis Sinüs Masajının oranı % 9.1 idi. Modifiye VM'nin, standart VM ve KSM'ye kıyasla sinüs ritmine döndürmede daha etkili olduğunu saptadık. 1. dakikada yanıt devamlılığı oranına bakıldığında; % 37.5, % 12.1, % 6.1 ve 5. dakikada yanıt devamlılığı oranı; % 28.1, % 6.1, % 3 idi. Modifiye VM'nin dönüşüm oranı sıfır, bir ve beşinci dakika için SVM ve KSM' den daha etkiliydi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Paroxysmal supraventricular tachycardia (PSVT)is a clinical syndrome characterized by the presence of a regular and rapid tachycardia of abrupt onset and termination.. For acute termination of SVT, vagal maneuvers, including Valsalva, modified valsalva maneuver and carotid sinus massage, can be performed quickly and should be performed quickly and should be the first line intervention to terminate SVT. There is no gold standard for proper vagal maneuver technique. The aim of this study is to compare the success rate of termination of SVT with the valsalva maneuver, modified valsalva maneuver and carotid sinus massage in treatment of SVT in the ED. Methods: This prospective, randomized clinical study conducted in the ED of a tertiary care institution. All patients aged older than 18 years who admitted to ED and diagnosed as SVT were enrolled to the study. They were monitorized and randomly assigned to three groups; standard valsalva maneuver, modified valsalva maneuver or carotid sinus massage, as the vagal maneuver. Whether the patient respond the vagal maneuver (return to sinus ritm), recurrence of SVT after vagal maneuver were recorded. Patients who were unresponsive or in whom recurrence observed, medical treatment administered and included in data analysis. Results: During the study period 98 patient enrolled to the study. As the initial vagal technique ,the success rate of the Modified Valsalva Maneuver was 43.7% , Valsalva Maneuver was 24.2% and that of Carotid Sinus Massage was 9.1 % . We have shown that Modified VM is more effective in converting to sinus rhythm when compared to standard VM and CSM. When looked at sustaining of response rate on the 1th min ; 37.5 % ,12.1% , % 6.1. and sustaining of response rate on the 5th min :28.1 %, 6.1%, 3%. Modified VM's convertion success rate at zero, first and fifth minutes was also more effective than SVM and CSM.