Acil serviste supraventriküler taşikardi tedavisinde standart valsalva manevrası ile modifiye valsalva manevrasının etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of standard valsalva maneuvation and the efficiency of modified valsalva manufacturing in emergency service supraventricular tasicardi treatment
- Tez No: 460202
- Danışmanlar: DR. YAHYA KEMAL GÜNAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, İlk ve Acil Yardım, Cardiology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Acil serviste supraventriküler taşikardi tedavisinde standart valsalva manevrası ile modifiye valsalva manevrasının etkinliğinin karşılaştırılması – Dr. Fuat Koray Çelik - Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği, Uzmanlık Tezi – 2017 Amaç: Supraventriküler taşikardi tanısı sıklıkla acil servislerde konulmaktadır ve ilk tedavisi de acil servislerde yapılmaktadır. Bu nedenle güvenli, kolay uygulanabilen, ciddi yan etkisi olmayan ve yatak başı uygulanabilen bir tedavi yöntemi görevli acil servis hekimlerine büyük kolaylık sağlamaktadır. Biz de yaptığımız bu çalışmayla modifiye valvalsa manevrasının SVT hastaları üzerindeki etkinliğini karşılaştırmalı olarak göstererek acil serviste kullanılabilirliğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma prospektif olarak, supraventriküler taşikardi tanısı alan 18 yaş üstü hastalar üzerinde, 16/03/2016 ile 16/09/2016 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğinde yapıldı. Supraventriküler taşikardi saptanan hastalardan, randomize kontrollü olarak ayrılmış iki farklı gruba sırasıyla standart valsalva manevrası ve modifiye valsalva manevrası uygulandı. Hastalara hangi manevra tekniğinin uygulanacağı, zarf çekme yöntemi ile belirlendi. Bulgular: Çalışmaya standart valsalva manevrası uygulanan 23, modifiye valsalva manevrası uygulanan 24 hasta olmak üzere toplam 47 hasta dahil edildi. Standart valsalva manevrası uygulanan hastaların 4'ü (%17,4) sinüs ritmine dönerken, modifiye valsalva manevrası uygulanan hastaların 9'unda (%37,5) sinüs ritmine dönüş sağlandı. Modifiye valsalva manevrası uygulanan hastaların yanıtı daha fazla olmakla birlikte istatistiksel açıdan farklılık saptanmadı (p>0,05). Sonuç: Bu çalışmada modifiye valsalva manevrasının standart valsalva manevrasına oranla başarı açısından sayısal olarak üstün olduğunu tespit etsek de bunu istatistiksel olarak kanıtlayamadık. Bu nedenle iki manevra arasında başarı açısından bir fark olmadığı sonucunu elde ettik. Ancak istatistiksel olarak anlamlı bir sonuca ulaşabilmek adına daha fazla sayıda vaka içeren çalışmaların yapılması önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Comparison of The Modified Valsalva Maneuver and The Standard Valsalva Maneuver for Treatment of Supraventricular Tachycardia in Emergency Department – Dr. Fuat Koray ÇELİK – Ankara Training and Research Hospital, Emergency Medicine Department, Dissertation – 2017 Aim: The diagnosis and initial therapy of supraventricular tachycardia is always made in emergency departments. Because of this, a treatment method that is safe, easy to manage, not have serious side effect, able to be used as a bedside therapy provides convenience to emergency physicians. In this study, we aimed to evaluate the usability of the modified valsalva maneuver on the patients that have supraventricular tachycardia with comparison. Materials and Methods: This study was performed prospectively on the patients that is aged more than 18 years and owned supraventricular tachycardia rhythm in the Ankara Training and Research Hospital in between 16/03/2016 – 16/09/2016. Standard valsalva maneuver and modified valsalva maneuver was performed respectively to two different patient groups that was divided as randomized controlled from the patients that have supraventricular tachycardia. The decision of the which maneuver method would be performed is made by using sealed envelope method. Results: This study was enrolled by 47 patients that includes 23 patients who was treated by using standard valsalva maneuver and 24 patients who was treated by using modified valsalva maneuver. Four (%17,4) people from the patients that undergo standard valsalva maneuver returned to sinus rhythm, nine (%37,5) people from the patients that undergo modified valsalva maneuver returned to sinus rhythm. Although the results from the modified valsalva maneuver treated patients were more satisfying, no statistical significiant difference was detected. Conclusion: In this study, although we detected the superiority of modified valsalva maneuver over standard valsalva maneuver as cantitative, we couldn't proved that statistically. So, in terms of success, we didn't find any difference between the two menauvers. However, to reach any result that shows statistically difference, we suggest to perform studies that includes more patients.