Kardiyak öyküsü olan hastalarda per ve postoperatif miyokard infarktüsü ve miyokardiyal iskemi insidansının araştırılması
Investigation of the incidence of per and postoperative myocardial infarction and myocardial ischemia in patients with cardiac history
- Tez No: 520542
- Danışmanlar: UZMAN GÖNÜL ÖKE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Çalışmamızda kardiyak öyküsü olan v kalp dışı cerrahi uygulanan hastalarda per ve postoperatif miyokard infarktüsü (MI) v miyokard iskemisi insidansının araştırılması amaçlanmıştır. Geçirilmiş Mİ ya da derin kardiyak iskemisi bulunan 30 olgu çalışmaya dahil dildi. hastalar gece oral 5 mg, oprasyon sabahı İ.M. 10 mg Diazepam ile premedike edildi ve operasyon salonunda LDH, CK-MB ve Troponin-T enzim tetkikleri için kan alındı. Anestzi indüksiyonu 28 hastada 0.3 mg/g etomidat ve 0.5 mg/kg atraküryum besilat ile sağlandı. idamede %0.5 1 isofluran ve gerektiğinde 0.1-1 mg alfentanil bolus verildi. bir hastaya saf nörolept anestezi, bir hastaya ise epidural anestezi uygulandı. postoperatif dönemde hastalar 5 gün süreyle izlendi. Postoperatif 3. ve 5. günlerde enzim tayini için kan alındı ve EKG'ler tekrarlandı. postoperatif dönemde 4 hastada EKG'de yeni miyokard iskemisi bulguları v bunların 3'ünde serum enzim düzeyinde yükselme saptandı. Bu 4 hastanın 2'sinde göğüs ağrısı vardı. Tüm hastaların göğüs ağrılarıyla enzimlerin ilişkisi değerlendirildiğinde; göğüs ağrısı olan onbir hastanın 6'sında Troponin-T seviyesi yükseldiği görüldü. Göğüs ağrısı bulunmayan 19 hastadan 6'sında 3.günde, 8'inde ise 5.günde Troponin-T düzeylerinde yükselme oluşu özellikle dikkat çekici bulundu. 5 hastada ise hiçbir değişiklik saptanmadı. Sonuç olarak, kardiyak risk taşıyan hastaların, postoperatif dönemde miyokard iskemisi v infarktüsü açısından klinik, EKG ve biyokimyasal paramtrelerin her üçü ile izlenmesi ve özellikle Mİ geçiren hastalarda spesifikliği %98 olan Troponin-T değerlerine mutlaka bakılmasının kardiyak morbiditenin sağlıklı değerlendirilmesi açısından önemli olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the incidence of the peroperative and postoperative myocardial ischemia and infarction in cardiac patients undergoing non-cardiac surgery. 30 patients who had suffered from previous MI and ischemia were included in the study. patients were premedicated with 5 mg diazepam PO at night and 10 mg intramuscularly in the morning. In the operating room blood samples were taken for measurements of LDH, CK-MB and Troponin-T enzyme levels. Anesthesia induction was achieved with 0.3 mg/kg ethomidate and 0.5-1 mg/kg atracurium besylate in 28 patients. The maintenance of anesthesia was performed 0.5-1 % isoflurane and 0.5-1 mg alfentanyl bolus doses. one of the patients had received neurolept anesthesia and in the other epidural anesthesia. Enzyme levels measurements were done and ECG's were taken in postoperative 3th and 5th days. In 4 patients we determinated new cardiac ischemia findings postoperatively and 3 of them had high enzym levels, 2 of them had angina. In 6 of the 11 patients who had angina and high serum Troponin-T levels. The interesting finding of this study was the high Troponin-T levels found in 6 patients at 3th day and in 8 patients at 5th day of 19 nonangina patients. 5 patients had not any changes neither in their enzyme levels nor their ECG's.