Sığır böbrek karbonik anhidraz enziminin saflaştırılması, karakterizasyonu ve bazı doğal moleküllerle inhibisyonunun belirlenmesi
Purification, characterization and determination of inhibition with some natural moleculars of bovine renal carbonic anhydrase enzyme
  1. Tez No: 520551
  2. Yazar: HABİP ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Karbonik anhidraz (CA) (E.C. 4.2.1.1) enzimi, hemen hemen tüm canlılarda CO2'in hidratlanarak HCO3- ve H+'ya dönüşümünü tersinir olarak katalizleyen çok önemli bir enzimdir. Bu çalışmada, sığır böbrek karbonik anhidraz enziminin saflaştırılması için yeni sentezlenen benzilselüloz-sülfanilamid afinite jeli kullanıldı. Çalışmanın ikinci kısmında bazı doğal maddelerin (kuarsetin, katekin, klorojenik asit, absisik asit, morin ve rutin) saflaştırılan ve karakterizasyonu yapılan bu CA enzimi üzerindeki inhibisyon etkileri incelendi. Bu amaçla enzim aktiviteleri üzerine inhibisyon etkisi gösteren bu doğal hidroksilli maddeler için IC50 değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The carbonic anhydrase (CA) (E.C. 4.2.1.1) enzyme is a very important enzyme that reversibly catalyzes the conversion of HCO3- and H+ to hydration of CO2 in almost all living organisms. In this study, a newly synthesized benzylcellulose-sulfanilamide affinity gel was used for the purification of the bovine kidney carbonic anhydrase enzyme. In the second part of the study, the inhibitory effects of some natural substances (quarcetin, catechin, chlorogenic acid, abscisic acid, morin and routine) on the purified and characterized CA enzyme were investigated. For this purpose, IC50 values were calculated for these natural hydroxylic substances which have an inhibitory effect on enzyme activities.