Kronik deltametrin uygulaması sonrası sirinjik asidin hipokampüs ve öğrenme üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation the effects of syringic acid on hippocampus and learning after chronic deltamethrin application
  1. Tez No: 520560
  2. Yazar: EREN ÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATOŞ BELGİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Biyokimya, Histoloji ve Embriyoloji, Anatomy, Biochemistry, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Deltametrin'in (DTM) toksisitesi hakkında birçok çalışma yayınlanmasına rağmen toksisite mekanizmalarına karşı koruyucu ajanları tanımlayan az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışma ile kronik DTM toksisitesine karşı sirinjik asit (SA) 'in koruyucu rolünün tespit edilmesi, hipokampüs üzerine olası etkisinin biyokimyasal, histopatolojik, immünohistokimyasal yöntemler, öğrenme & hafıza testleri ile değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Wistar albino, Rattus norvegicus türü yetişkin erkek ratlar (250-270 gr), her grupta 16 tane olmak üzere 4 gruba ayrıldı (n= 64). SA (25 mg/kg), DTM (1.28-1.35 mg/kg), mısır yağı (0.5 ml) 2 ay her gün oral gavaj yoluyla verildi. Grup I; Kontrol; mısır yağı, Grup II; mısır yağı + DTM, Grup III; mısır yağı + DTM + SA, Grup IV; mısır yağı + SA. Tüm gruplara open field ve radial arm maze testleri uygulandı. Deney sonrası hayvanlar, immünohistokimya, histopatoloji ve biyokimyasal analizler için anestezi altında transkardial perfüzyon ve dekapitasyon yoluyla sakrifiye edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Although several studies have published on deltamethrin (DTM) toxicity, few studies have described protective agents against toxicity mechanisms. The aim of present study is to determine the protective role of syringic acid (SA) after chronic DTM toxicity on hippocampus and to assess possible effects by biochemical, histopathologic, immunohistochemical methods and learning & memory tests. Method: Adult male rats (250-270 gr) of Wistar albino, Rattus norvegicus were divided into 4 groups (n = 64) with 16 in each group. SA (25 mg / kg), DTM (1.28-1.35 mg / kg), Corn Oil (CO, 0.5 ml) were given by oral gavage every day for 2 months. Group I; Control (CO), Group II; (CO + DTM), Group III; (CO + DTM + SA), Group IV; (CO + SA). Open field and radial arm maze tests were performed all groups. After the research, the animals were sacrificed under anesthesia by transcardial perfusion and decapitation for immunohistochemistry, histopathology and biochemical analysis.