Yoğun bakım entübe hastalarının timpanometrik değerlendirilmesi
Tympanometric evaluations of intubated patients
  1. Tez No: 520559
  2. Yazar: FURKAN AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. HASAN ÜMİT ÖZÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Yoğun bakımda hasta takibi multidisipliner bir çalışma gerektiren, önemli ve zor bir konudur. Çoğu zaman bilinci kapalı ve solunum cihazına bağlı olan hastalarla iletişim kurmak mümkün olmayıp, bazı hastalıklar gözden kaçabilmektedir. Bununla birlikte sağlık bakımından klinik sonuçların yanı sıra bütüncül sağlık durumu sonuçlarının da değerlendirilmesi hastanın yoğun bakım süresinde yaşam kalitesi açısından ve enfeksiyon riski bakımından önemli olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı çalışmamızda yoğun bakımda entübe edilmiş hastaların timpanometrik değerlendirmeleri yapılmıştır ve nazogastrik (NG) sonda ile GAG (yutkunma) Reflexinin timpanometrik değerlere nasıl yansıdığı takip edilmiştir. Çalışmamıza yoğun bakımda entübe edilmiş NG sonda uygulanan 64 hasta (24 erkek, 42 kadın) ve NG sonda kullanmayan 30 (14 erkek, 16 kadın) hasta dahil edilmiştir. Çalışma grubumuzda GAG Reflexi olan 20, GAG Reflexi olmayan 44 hasta vardır. Ayrıca yoğun bakımdaki hasta takip günlerine paralel olarak sağlıklı 30 (15 erkek, 15 kadın) bireyin farklı günlerdeki ölçümlerin timpanometrik değerleri nasıl etkilediğini görmek için kontrol grubu oluşturulmuştur. Çalışma grubu ve kontrol grubu hastalarının 1. gün, 4. gün, 7. gün, 14. gün ve 21. gün timpanometrik ölçümleri yapılıp komplians ve basınç değerlerinin değişimi takip edilmiştir. Yoğun bakımda entübe edilmiş hastalarda uzayan entübasyon süresinin seröz otit gelişimine paralel olduğunu gösteren veriler timpanometrik değerlere yansımıştır. NG sondanın kullanıldığı nazal kavite tarafındaki kulaklarda seröz otit gelişiminin daha erken başladığı ve çeşitli numaralardaki NG'lerın çaplarının timpanomerik ölçümlere anlamlı yansıdığı gözlenmiştir. Ayrıca GAG Reflexine sahip olmayan hastaların, GAG Reflexi olan hastalara göre uzayan entübasyon sürelerinin daha erken döneminde timpanometrik değerleri olumsuz yönde etkilediği gözlenmiştir. Bu anlamda uzamış entübe yoğun bakım hastalarının periyodik takiplerinde otoskopik kulak zarı muayenelerine ve timpanometrik ölçümlerle yer verilmesi olası bir orta kulak enfeksiyonuna karşı yaralı olacaktır. NG sonda numaraları ile efüzyonlu otit gelişimi arasındaki korelasyondan yola çıkarak tercihen mümkün olabilecek küçük numara sondanın uygulanması efüzyon oluşumunu ve olası riskleri azaltıcı yönde etkileyeceği düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
Introduction: The follow-up of the patients in intensive care unit is an important and difficult issue that requires a multidisciplinary study. Communication with patients who are often unconscious and dependent on the ventilator may not possible to establish, and some diseases may be overlooked. However, in addition to the clinical consequences for health, the assessment of the overall health status outcomes is also important in assessing the quality of life and in terms of the risk of infection. For these reasons, in our study, tympanometric evaluations of intubated patients in intensive care unit are done and nasogastric tube (NGT) and GAG (swallowing) reflex is followed up in terms of how they reflected to tympanometric values. Materials and Methods: 64 patients with NGT (24 males, 42 females) and 30 patients without NGT were included our study. 20 of them have gag reflex, 44 do not have gag reflex. In addition, a healthy control group was created with 30 volunteer (15 male, 15 female) in parallel with the follow-up days in intensive care unit, to assess how the individual's measurements on different days affect the tympanometric values. Tympanometric measurements of the study group and the control group were performed on day 1, day 4, day 7, day 14, and day 21 and alterations in compliance and pressure values were followed. Results: In the intensive care unit, the data showed that the prolonged period of intubation is parallel to the development of effusion serous otitis media has been obtained. In the nasal cavity side where the NGT was placed, serous otitis development started earlier and it has been observed that the diameters of the NGTs in the various numbers are significantly reflected in the tympanomic measurements. Also, in comparison with patients who have GAG reflex, tympanometry values in the early stages of prolonged intubation times of patients without GAG reflex were adversely affected. Conclusion: In this sense, the periodic follow-up of intensive care patients with prolonged intubation will be beneficial via otoscopic examination and tympanometric measurements against possible middle ear infections and preferably the smallest diameter nasogastric tubes should be used.