Vücut geliştirme ve bilek güreşi müsabık sporcularının sportif ahlaki yaklaşımları ile karakterlerinin incelenmesi
Investigation of characteristics of body development and wrist written musicians with sporting approaches
  1. Tez No: 520598
  2. Yazar: VELİ ANIL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALKAN UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Sportif ahlaki yaklaşım ile sporda karaktere ilişkin vücut geliştirme ve bilek güreşi müsabık sporcularının görüşlerini belirlemeyi amaçlayan bu araştırma nicel verilere dayalı genel tarama modelinde ve ilişkisel tarama modelinde bir araştırmadır. Yöntem: Araştırmada iki adet ölçek kullanılmıştır. Bunlar; Sporda Ahlaktan Uzaklaşma Ölçeği ve Sporda Karakter Ölçeğidir. Araştırmanın evrenini; 2017 yılı Antalya Kemer ve 2018 yılı Antalya merkezinde yapılan bilek güreşi, vücut geliştirme yarışmasına katılan lisanslı müsabık sporcular (α=678) olarak tespit edilmiştir. Bulgular: Araştırmada 2017 ve 2018 yılı Antalya ve Antalya Kemer ilçesinde yapılan bilek güreşi, vücut geliştirme yarışmasına katılan lisanslı müsabık sporcular (n=489)evrenden yansız olarak basit tesadüfi örnekleme alma yöntemiyle seçilmiştir. Sonuç: Araştırma genelinde sporcuların sporda ahlaktan uzaklaşma düzeyleri ile sporda karakter düzeyleri arasında negatif, anlamlı ve orta düzeyde bir ilişkinin olduğu; sporcuların karakter düzeylerinin ahlaktan uzaklaşma düzeylerini anlamlı olarak etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research, based on quantitative data of general and relations survey model, done for identifying morals on sports, bodybuilding based on personality and determining the opinions of the competitor arm wrestlers. Method: Two pieces of scales were used in the research. These are; secession from morals in sports scale and Personality in Sports scale. Research world; Deducted from competitor sportsman from arm wrestling, bodybuilding competitions (=678) in the years of 2017 Antalya Kemer and 2018 Antalya City Centre. Results: In the research, the licensed competitors (n=489) from 2017 and 2018 Antalya and Antalya's District of Kemer arm wrestling, bodybuilding competitions were chosen as impartial from the world with basic coincidental sampling. Conclusion: Generally, there is a negative, significant and medium degree correlation among athletes distancing themselves from morals in sports and personality in sports; the result was that the level of character of the athletes significantly affected the levels of deterioration."