Vücut geliştirme ve bilek güreşi federasyonu milli sporcularının, ergojenik öğe kullanımının kan parametrelerine etkisinin saptanması
Bodybuilding and wrestling wrist national federation of athletes, ergogeni?c item identification of the effect of the use of blood parameters
  1. Tez No: 340680
  2. Yazar: CENK ÖZYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA ELMACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma İstanbul?da özel bir spor merkezinde vücut geliştirme sporu yapan, ergojenik destek kullanan (denek grubu) ve kullanmayan (kontrol grubu) 25-32 yaş aralığında 15?er yetişkin erkek üzerinde yapılmıştır. Araştırma da ergojenik destek kullanımının bazı kan parametreleri üzerine etkileri incelenmiş; her iki grup fiziksel aktivite, antropometrik ölçüm sonuçları, fiziksel aktivite durumları ve beslenme alışkanlıkları yönünden karşılaştırılmıştır. Denek grubunda en fazla kullanılan ergojenik destek sırasıyla multivitamin (%93,3), CLA (%60) ve amino asitler (%33,3) bulunmuştur. Beslenme alışkanlıkları yönünden iki grup karşılaştırıldığında denek grubunun ana öğün (%93,3) ve ara öğün (%73,3) tüketim oranlarının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Denek grubunun tavuk etini (%20), yumurtayı (%86,7) ve yağlı tohumları (%66,7) her gün daha yüksek oranda tükettikleri görülmüştür. Soruşturma yöntemi ile bireylerin ergojenik destek kullanma durumu, fiziksel aktivite düzeyi, beslenme alışkanlıkları incelenmiş; antropometrik ölçümlerden boy, ağırlık ve bazı vücut bileşimleri ölçülmüştür. Ergojenik destek kullanan ve kullanmayan bireylerin rutin olarak devam ettikleri spor merkezinde yaptırmış oldukları bazı kan parametreleri yönünden karşılaştırmaları yapılmıştır. Denek ve kontrol grubu kan parametreleri yönünden karşılaştırıldığında; denek grubu ile kontrol grubunun; kan glikoz, Üre, Ürik asit, Total-Kolesterol, HDL, LDL, TG benzer sonuçlar bulunmuştur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Bodybuilding and Arm Wrestling Federation National Athletes Determining The Effect Of Ergogenic Use Of Blood Parameters. Study which makes special sports center body building, using ergogenic aids (test group) and use (control group) with 15 adult males between the ages of 25-32 were made. Research also support the use of ergogenic effects on some blood parameters were examined both groups for physical activity, anthropometric measurement results are compared in terms of eating habits and physical activity levels. Multivitamin group of subjects, respectively, the most widely used ergogenic aids (93,3%), CLA (60%) and amino acids (33,3%) were found. The two groups were compared in terms of eating habits, main meals of the Experimental group (93,3%) and meals (73,3%) was higher than the rates of consumption. The subject's chicken meat (20%), eggs (86,7%) and oil seeds (66,7%) consumed each day was higher. By the method of investigation of individuals using ergogenic aids status, physical activity level, dietary habits were examined anthropometric measurements of height, weight and body composition of some of dimensioned values. Using ergogenic aids, and that they continue to use the fitness center is routinely performed by individuals that are compared in terms of some blood parameters. Subjects and the control group in terms of blood parameters were compared between the experimental group and the control group, blood glucose, urea, uric acid, total-cholesterol, HDL, LDL, TG, similar results were found (p> 0.05).