Temporomandibular eklem bozukluğu olan hastalarda tükrük ve serum oksidatif stres ve inflamasyon markerlarının değerlendirilmesi
Evaluation of oxidative stress and inflammation markers in serum and saliva of the patients with temporomandibular disorders
  1. Tez No: 520604
  2. Yazar: DİLARA KAZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU BAŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Temporomandibular Düzensizliği (TMD) olan ve olmayan bireylerin tükrük ve serum oksidatif stres ve inflamasyon marker seviyelerinin karşılaştırılması, bu markerların hastalığa etkisinin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Detaylı bir klinik muayene sonucu TMD olan 27 hasta çalışma; herhangi bir TMD semptomu olmayan 17 hasta kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Herhangi bir tedavi uygulanmadan önce hastalardan serum ve tükrük örnekleri bir tüpe alınarak santrifüj edildi ve örnekler analiz edilene kadar -80°C de saklandı. Tüm örnekler, IL-6, MDA ve 8-OHdG konsantrasyonları açısından incelendi. İki grup arasındaki fark istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Bireylerin yaşı ve cinsiyeti ile serum ve tükrük 8-OHdG, IL-6 ve MDA seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05). TME hastalığı olan bireyler ile kontrol grubu arasında, serum ve tükrükte 8-OHdG, IL-6 ve MDA ortanca değerleri arasında fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare salivary and serum oxidative stress and inflammation marker levels of individuals with Temporomandibular Disorders (TMD) and healthy subjects, and to assess the effect of these markers on this disease. Material and Methods: The study consisted of 27 TMD patients and 17 healthy controls. Prior to any treatment, serum and saliva samples were taken from the patients and centrifuged, and stored at -80°C until analyzed. All samples were examined for IL-6, MDA and 8-OHdG concentrations. The difference between the two groups was evaluated statistically. Results: There was no statistically significant relationship between age and gender of the patient regarding the serum and saliva 8-OHDG, IL-6 and MDA levels (p> 0.05). There was no significant difference between the median values of 8-OHdG, IL-6 and MDA in both groups (p> 0.05).