Avrupa enerji güvenliği ve LNG'nin rolü
European energy security and the role of LNG
- Tez No: 520627
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Energy, Law, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
İşbu çalışmanın amacı, hukuki açıdan Avrupa Birliği'nde enerji güvenliğinin nasıl algılandığı ve sıvılaştırılmış doğal gaz yani (dilimize geçtiği hali ile) LNG'nin bunu nasıl desteklediğinin açıklanmasıdır. Çalışma, enerjinin modern dünyadaki yerini, Avrupa'nın enerji güvenliği konseptini doğal gaz ve özellikle LNG kapsamında ne şekilde anladığı kapsamında değerlendirerek izah eder. Enerji güvenliğinin gerekliliği, hukuki bir bakış açısıyla ele alınmaktadır. Bahse konu konseptin hukuki açıdan anlaşılabilmesi, yalnızca hukukun tepkisiyle mümkündür ve Avrupa'nın enerji güvenliği konseptine bakış açısının analizine destek olmak için hukuki düzenlemeler ve somut vakalar örnek olarak kullanılmaktadır. Enerji güvenliğinin hukuki gelişiminin yanı sıra teknolojik gelişmeler de değerlendirilmekte ve bu açıdan LNG, enerji güvenliğine katkıları anlamında incelenmektedir. Çünkü, enerji olmaksızın ekonomi, hukuk olmaksızın enerji olmaz.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is to explain how energy security is perceived within the European Union and how liquified natural gas, in short LNG, supports it from legal aspect. This work states the place of energy in modern world by evaluating Europe's understanding of energy security concept under the scope of natural gas and especially LNG. The essentialness of energy security is discussed from a legal point of view. The aforesaid concept can only be understood by legal reactions and regulations and case studies are used as examples to support the analysis of Europe's energy security perception. Along with the legal development of energy security, technological development is also studied and LNG is discussed within the meaning of its reinforcement for the concept. Eventually, economy does not exist without energy; likewise energy does not exist without law.