The EU's energy supply security: Options for gas supply diversification and the role of Turkey
Avrupa Birliği'nin enerji tedarik güvenliği: Gaz tedarik çeşitliliği için seçenekler ve Türkiye'nin rolü
- Tez No: 530407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM DÜZGİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Avrupa Birliği'ne 2006 ve 2009 Ukrayna krizlerinde yaşanan gaz kesintileri nedeniyle Topluluk, tedarik kaynaklarını ve rotalarını çeşitlendirmeye, üye devletler arasında enerji altyapısı geliştirmeye ve Birliğin enerji güvenliğini güçlendirmek için enerji verimliliğini artırmaya karar verdi. Tez, dokuz ülkenin Rusya gazına alternatif olma olasılığını inceleyecek ve Türkiye'nin Hazar, Ortadoğu ve Akdeniz bölgelerinden Avrupa' ya gaz iletmesindeki rolünü analiz edecektir. Ayrıca, Güneydoğu Avrupa ülkelerinin enerji güvenliği, topluluğun enerji güvenliği açısından önemli olduğu için kısaca değinilecektir. Tez, kısa vadede Avrupa'ya iletilecek olan Azeri gazının yanı sıra, Irak'ın orta ve uzun vadede boru hatları üzerinden Avrupa'ya gaz tedarik etme potansiyeline sahip olduğunu savunuyor. Dahası, İsrail, Mısır ve İran, orta ve uzun vadede AB'ye potansiyel LNG tedarikçileri olacaktır.
Özet (Çeviri)
With the gas disruptions to the European Union in 2006 and 2009 Ukrainian crises, the Community decided to diversify its supply sources and routes, develop energy infrastructure between the member states and increase energy efficiency to strengthen energy security of the Union. The thesis will examine the possibility of nine countries as being an alternative to Russian gas, and it will analyze Turkey's role in transmitting gas from the Caspian, the Middle East, and the Mediterranean regions to Europe. Besides, the energy security of Southeast European countries will be briefly mentioned since it is important for the energy security of the Community. The thesis argues that besides Azeri gas which will be supplied to Europe in the short-run, Iraq has a potential to supply gas to Europe via pipelines in the medium to long-run. Moreover, Israel, Egypt and Iran are potential LNG suppliers to the EU in the medium to long-run.