Akdeniz Üniversitesi Hastanesi dahili bilimler servislerinde yatan hastaların refakatçilerinin bakım yükü ve sağlıklarının değerlendirilmesi
Assessment of caregiver burden and health status of the attendants whose patients hospitalized in Akdeniz University Hospital
- Tez No: 520656
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAHAT AKDENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmada hastanede yatan yakınlarına bakım veren refakatçilerin bakım yükünün tespit edilmesi ve bakım yükü ile psikolojik belirti düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmamız Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Ocak-Nisan 2018 tarihleri arasında yapılmış kesitsel tanımlayıcı bir çalışmadır. Bakım verenlerin sosyodemografik ve klinik özelliklerini değerlendirmek amacıyla veri toplama formu, bakım yükünü değerlendirmek amacıyla Zarit Bakım Yükü Ölçeği ve psikolojik belirti düzeylerini tespit etmek amacıyla Kısa Semptom Envanteri çalışmacı tarafından bakım verenlere yüz yüze uygulanmıştır. Veriler, SPSS ver. 22.0'ı kullanarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In the present study, it is aimed to determine the burden of care of the caregiving relatives of inpatients and to evaluate the relationship between the care burden and psychological symptom levels of them. Method: This study is a cross-sectional descriptive study performed at Akdeniz University Faculty of Medicine Hospital between January and April 2018. Data collection form, Zarit Caregiver Burden Scale (ZCBS) and Brief Symptom Inventory (BSI) was applied to the caregivers by the researcher in order to evaluate sociodemographic and clinical features, to assess the burden of care and to determine the levels of psychological symptoms, respectively. Data were analyzed using SPSS version 22.0.