Territoriality of heterotopia: Threshold as a condition of heterotopian space in the case of Emek district, Bursa
Heterotopyanın alansallığı: Emek bölgesi, Bursa örneğinde heterotopik mekanın bir koşulu olarak eşikler
  1. Tez No: 520657
  2. Yazar: EBRU ŞEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLGU ÇALIŞKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BESİM CAN ZIRH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
İdeal kent ve ideal toplum tasviri şehircilik yazınının en temel konularından birini oluşturmuştur. 'İdeal'in arayışı içerisinde ortaya çıkan Ütopya kavramı öncelerde edebiyat yazını içerisinde irdelenmiş olsa da zaman içerisinde evrimleşerek planlama disiplinin temel konularından biri haline gelmiştir. Şehircilik bağlamında ütopyacı düşünce biçimi, kentin ve toplumun mevcut sistem içerisinde yaşadığı sorunları mekânsal müdahaleler yoluyla alt ederek, toplumun tüm bireyleri için daha iyi bir kentsel yaşamın inşa edilmesini teşvik eder. Ancak herkes için iyi olana ulaşabilmek için toplumun bütüncül bir biçimde ele alınması gerekir ve bu da beraberinde totaliterliği getirmektedir. Öte yandan, 'iyilik' ve 'ideallik' göreceli kavramlardır ve herkes için ideal olana ulaşma çabası gerçeklikten uzaktır. Foucault'nun (1984) ütopyaların bu gerçek dışı mekansallığına karşı ürettiği bir kavram olarak heterotopya ise tümüyle gerçekliğe dayanmaktadır. Tıbbi bir terim olan heterotopya, bir hücrenin veya bir dokunun olması gerekenden farklı bir anatomik bölgede ortaya çıkarak orijinal doku ile yarattığı istisnai melezlik durumudur. Anatomik bağlamda gerçekleşen bu melezlik durumu ile mekânsal deneyimler arasında analojik bir bağ kuran Foucault, heterotopik mekanları bir 'ötekilik' mekanı olarak ele alır ve her toplumun farklı form ve işlevlerde heterotopyalar yarattığını savunur. Mekânsal bağlamda kendi alansal ilişkilerini barındıran bu özgün sistemik yapı ise heterotopoloji olarak adlandırılmaktadır. Her ne kadar Foucault'nun (1967) özgün heterotopya tanım ve tartışmasında doğrudan verilmemiş olsa da, heterotopolojiyi tanımlayan temel niteliklerden birinin, eşik mekansallığı içerisinde bir arada var olabilen içiçe geçmiş çoklu (sosyo-kültürel) egemenlik alanlarının (enclave) bölgeselliği (territoriality) olduğu savlanabilir. Stavrides (2010) eşik deneyimini, toplumun farklı kimlikleri arasındaki karşılaşma için ortak bir zemin sağlayan 'ara mekansallık' olarak görmektedir. Bu anlamda, eşiğin sosyo-kültürel yaşam bölgelerinin (anklavlar) iç-dış ilişkisi çerçevesinde bağlamsallaştırılması, kentsel ayrışma problemini heterotopoloji çerçevesinde tartışmayı mümkün kılmaktadır. Çalışmada, eşik mekansallığının heterotopolojinin temel bir koşulu olduğu savlanmaktadır. Kamusal mekanın sunduğu eşik oluşumları Bursa kentinin çeperinde bulunan Emek Bölgesi'nde yapılan 'mekan-dizim analizi' ile ortaya konularak potansiyel eşiklerin konfigürasyonel yapısı irdelenmektedir. Çalışma alanı farklı kültürleri barındıran bir çok karakter bölgesi (anklavlar) ve bu bölgeler arasındaki sosyal gerilimin kırıldığı eşik potansiyeline sahip kamusal kullanım alanları içermektedir. Alan çalışması sonucunda, heterotopyayı koşullayan potansiyel eşiklerin mevcut kullanım örüntüleri, dokunun mekan-dizimsel yapısının açığa çıkardığı potansiyel hareket örüntüleriyle karşılaştırılmış ve eşikler üzerinden topolojik bir tartışma yürütülmüştür. Araştırmanın temel amacı, farklı form ve işlevlerdeki eşiğin işleyişi ile heterotopik bir bağlamdaki mekanın konfigürasyonel yapısı arasındaki ilişkiyi analiz etmektir. Bu çerçevede çalışma, heterotopolojiyi kentsel mekanın sosyal bağlamında yeniden ele alarak sosyo-mekansal ayrışma problemini morfolojik bir perspektifte tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The ideal city and the ideal society have constituted one of the most fundamental subjects in the literature of urbanism. Although the concept of Utopia has been depicted in the literary works in the beginning, the quest of 'the ideal' then evolved over time and became one of the basic subjects of the planning. In the context of urbanism, the utopian way of thinking encourages the building of a better urban life for all the people in the society by overcoming the problems of the current system through spatial interventions. However, in order to reach 'the good' for all, the society must be treated in a holistic manner, which, in turn, brings the danger of totalitarianism. Additionally, the 'goodness' and 'ideality' are relative concepts. Therefore, any effort to reach an ideal for everyone is far from reality. On the other hand, the notion of heterotopia, which was elaborated by the French Philosopher Michel Foucault (1984) against the unreal spatiality of utopia, is entirely based on the reality. As a medical term, heterotopia refers to an exceptional hybrid situation that a cell or a tissue is created in a different anatomical zone instead of its original region. Establishing an analogical link between this anatomic hybridity and spatial experiences, Foucault (1984) regards heterotopia as a space of 'otherness' which can be found in every society in different forms and functions. This unique systemic structure, which has its own spatial relations in its own context, is called heterotopology. Although it is not given explicitly in Foucault's (1984) definition and discussion, it can be argued that one of the basic qualities of heterotopology is the territoriality of hybrid socio-cultural hegemonic 'enclaves' which can co-exist within the spatiality of threshold. Stavrides (2010) regards the threshold experience as an 'intermediary' spatiality which provides a common ground for encounter among different identities of the society. In this sense, the contextualization of the threshold in terms of the inside-outside relationship of the socio-cultural enclaves would enable the discussion on the problem of urban segregation within the context of heterotopology. The study argues that the spatiality of threshold constitutes a fundamental condition of heterotopology. In the study, the configurational structure of the potential thresholds and their formations offered by the common spaces are revealed by using the 'space-syntax analysis' in the case of Emek District, which located at the periphery of Bursa. The study area includes several character areas accommodating different cultures, and common spaces carrying the potential of threshold where social tensions between different groups are mediated. As a result of the field study, the patterns of the utilization of common spaces are compared with the potential movement patterns given by the syntax of the fabric, and a typological discussion is carried out over the threshold. The main purpose of the research is to analyze the relationship between the operation of the threshold in different forms and functions, and the configurational structure of the space in a heterotopian context. In this framework, the study discusses the problem of socio-spatial segregation from a morphological perspective by reframing heterotopology in the social context of urban space.