Acil serviste endotrakeal entübasyon öncesinde istemli olarak uygulanan özefagus entübasyonunun endotrakeal entübasyonun başarısı ve işlem süresi üzerine olan etkisi
The effect of esophageal intubation applied intentionally before endotracheal intubation in emergency service on success of endotracheal intubation and procedure time
  1. Tez No: 670069
  2. Yazar: ÇAĞRI KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEŞAPLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
“Acil Serviste Endotrakeal Entübasyon Öncesinde İstemli Olarak Uygulanan Özefagus Entübasyonunun Endotrakeal Entübasyonun Başarısı Ve İşlem Süresi Üzerine Olan Etkisi”Giriş ve Amaç: Acil havayolu yönetimi kritik hasta bakımının en önemli basamaklarından bir tanesidir. Endotrakeal entübasyon (ETE) ise acil havayolu yönetimi için hastane içinde en sık kullanılan ve en güvenilir yöntemdir. Tekrarlayan başarısız entübasyon girişimlerinin ise artmış mortalite ve morbidite ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Bundan dolayı ETE başarısını artırmak ve işlem süresini kısaltabilmek amacıyla geçmişten günümüze birçok farklı yöntem, cihaz ve teknik geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu prospektif randomize kontrollü kesitsel çalışmanın amacı ETE sırasında istenmeyen bir sonuç olarak karşımıza çıkan özefagus entübasyonunu kasıtlı olarak gerçekleştirerek özefagusta bırakacağımız entübasyon tüpünün endotrakeal entübasyon başarısı ve süresi üzerine olan etkisini araştırmak ve bu yöntemi klasik ETE ile karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif, randomize kontrollü, kesitsel çalışma; Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisi ile Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi acil servislerinde gerçekleştirildi. Çalışmaya 85 acil tıp asistanı dahil edildi. Katılımcılar kendi hastanelerinde asistanlığa başlangıç sürelerine dayalı olarak sıralanmış listede tek sayıda olanlar ve çift sayıda olanlar olmak üzere iki gruba ayrıldı. Tek sayıda olanlar deney grubu çift sayıda olanlar kontrol grubu olarak belirlendi. Deney grubunda olan katılımcılar havayolu maketi üzerinde önce özefagusa körleme olarak bir endotrakeal tüp yerleştirdikten sonra ikinci bir tüp ile endotrakeal entübasyon gerçekleştirdi. Kontrol grubunda olan katılımcılar ise klasik endotrakeal entübasyon işlemi gerçekleştirdi. Her iki grup için toplam işlem süreleri ve ETE süreleri çalışma formunda kaydedildi ve istatiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Çalışmamızda 44 kişi (%51.8) deney grubu 41 kişi (%48.2) kontrol grubu olarak belirlendi. Katılımcıların ortalama asistanlık süreleri 25.36±14.88 ay olarak, ortalama hekim olarak görev yapma süreleri 4.19±2.93 yıl olarak bulundu. 85 katılımcı arasından deney grubunda yer alan 2 katılımcı(%0.02) başarısız oldu.
Özet (Çeviri)
“The Effect of Esophageal Intubation Applied Intentionally Before Endotracheal Intubation in Emergency Service on Success of Endotracheal Intubation and Procedure Time”Introduction and Aim: Emergency airway management is one of the most important steps of critical patient care. Endotracheal intubation (ETE) is the most common and reliable method used in the hospital for emergency airway management. It is known that repeated unsuccessful intubation attempts are associated with increased mortality and morbidity. Therefore, many different methods, devices and techniques have been developed from past to present in order to increase the success of ETE and to shorten the procedure time. The aim of this prospective randomized controlled cross-sectional study is to investigate the effect of intubation tube on the success and duration of endotracheal intubation by deliberately performing esophageal intubation, which we encountered as an undesirable result during ETE, and to compare this method with classical ETE. Materials and Methods: This prospective, randomized controlled, cross-sectional study was performed; Antalya Training and Research Hospital emergency service and Akdeniz University Medical Faculty Hospital emergency services. 85 emergency medicine residents were included in the study. Participants were divided into two groups as odd numbers and even numbers in the list based on their starting time for assistantship at their own hospitals. Odd numbers were determined as the experimental group and even those with an even number as the control group. Participants in the experimental group performed endotracheal intubation with a second tube after placing an endotracheal tube blindly on the esophagus on the model of the airway. Participants in the control group performed the classical endotracheal intubation procedure. Total treatment times and ETE times for both groups were recorded in the study form and analyzed statistically. Results: In our study, 44 people (51.8%) were determined as the experimental group and 41 people (48.2%) as the control group. The average duration of assistantship of the participants was found to be 25.36 ± 14.88 months, and the average time to work as a physician was 4.19 ± 2.93 years. Out of 85 participants, 2 participants (0.02%) in the experimental group failed.