Yerel evrende düşük ışınım gücüne sahip aktif galaktik çekirdekler
Low luminosity AGNs in the local universe
- Tez No: 520658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT YEŞİLYAPRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Astrofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Spitzer/IRAC seçimi, Aktif Galaktik Çekirdekleri (Active Galactic Nucleus, AGN) tanımlamak için güçlü bir araçtır. Yakın evrende, Düşük Işınım Gücüne Sahip Aktif Galaktik Çekirdekleri (Low Luminosity Active Galactic Nucleus, LLAGN) tespit etmenin basit ve etkili yolu 3,6 ve 4,5 μm arasındaki akı oranlarına bakmaktır; Aktif galaktik çekirdeklerin akı oranları, yıldız oluşumu ve sıcak toz salması içeren, yıldız ışığının baskın olduğu kaynaklardan daha düşüktür. Kırmızı öte seçim yöntemi, 2500'den daha fazla galaksi içeren S4G (Spitzer Survey of Stellar Structures in Galaxies) (Sheth et al. 2010) örneklemesi ile birlikte 400'den fazla galaksi içeren S4G Genişletilmiş (S4G Extension) örneklemesine uygulanmıştır. Bunlar, yakınlardaki galaksilerin geniş ve eksiksiz bir örneklemesini oluştururlar; bu galaksilerin çeşitli yönleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bulgularımız, WISE (Wide-Field Infrared Survey Explorer) taraması ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca S4G galaksileri, ne kadarlık kesrinin radyo ve X-ışın karşılıklarına sahip olduğu incelenmek için, radyo taramalarında VLA FIRST (Radio Images of the Sky at Twenty-Centimeters), NVSS (NRAO VLA Sky Survey), Chandra ve XMM-Newton X-ışın arşivlerinde araştırılmıştır. Morfolojik türün bir fonksiyonu olarak tespit oranlarına bakılmıştır. Kırmızı öte rengine göre AGN olarak tanımladığımız galaksilerin %78'inin X-ışın veya radyoda da tespit edildiği gösterilmiştir. Bu tür tespit edilen AGN'lerin X-ışını ve radyo kesirleri sırasıyla %55 ve %46'dır. S4G örneklemesinin %22'si, daha önce X-ışın veya radyo taramaları tarafından tespit edilmeyen AGN'lerdir. WISE renkleri kullanılarak kaynaklar sınıflandırılmış ve her bir popülasyonda bulmayı umduğumuz aktivite türleri (Mingo et al. 2016) gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Spitzer/IRAC selection is a powerful tool for identifying Active Galactic Nuclei (AGNs). We present a simple and efficient way to detect the fraction of Low Luminosity Active Galactic Nucleus (LLAGN) in the nearby Universe by looking at the flux ratio between 3,6 and 4,5 μm, which is lower for AGNs than for objects dominated by stellar light, even containing star formation and warm dust emission. The infrared selection method is applied to the Spitzer Survey of Stellar Structures in Galaxies (S4G) (Sheth et al. 2010) sample of more than 2500 galaxies, together with its S4G extension sample of more than 400 galaxies. Together, they form a large, complete, sample of nearby galaxies, of which various aspects have been studied in detail. We compare our results with those of the WISE (Wide-Field Infrared Survey Explorer) survey. We search for S4G galaxies which also have detections in the radio surveys VLA FIRST (Faint Images of the Radio Sky at Twenty-Centimeters), NVSS (the NRAO VLA Sky Survey), in the archives of Chandra and XMM-Newton to study what fraction has radio and X-ray counterparts. We look at the detection fraction as a function of morphological type. We show that 78% of the galaxies we define as AGN based on infrared color are also detected in X-ray or radio. The X-ray and radio fractions of such detected AGNs are 55% and 46%, respectively. 22% of S4G sample are non-detected AGNs which are non-detected by X-ray or radio surveys before. We classify sources with using the WISE colors and indicate the activity types we expect to find in each population (Mingo et al. 2016).