Spinal kord yaralanması olan hastalarda antropometrik, metabolik ölçümler ve mobilizasyon ilişkisi
The relationship between anthropometric, metabolic measurements and mobilization in patients with spinal cord injury
  1. Tez No: 520669
  2. Yazar: MELTEM GÜNEŞ AKINCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDAN KURTARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı kronik spinal kord yaralanmalı (SKY) hastaların antropometrik ve biyokimyasal ölçümlerle obezite oranının, bozulmuş glukoz düzeylerinin, lipit profil bozukluğunun araştırılması ve bu değişikliklerin manuel tekerlekli sandalye itme testleri uygulanarak mobilizasyonla olan ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza yaralanma süresi ≥1 yıl olan, 18-60 yaş arası, 102 motor komplet kronik SKY'li hasta dahil edildi. Antropometrik ölçüm olarak boy, kilo, bel çevresi, üst orta kol çevresi, bel / boy oranı, deri kıvrım kalınlık (biceps, triceps, subskapular, abdominal) ölçümleri yapıldı. Metabolik profil olarak HDL, LDL, trigliserid, total kolesterol, açlık kan şekeri, vitamin D değerleri ölçüldü. Mobilizasyonu değerlendirmek için manuel tekerlekli sandalye itme testleri (maksimum hızda 20 metre itme testi, slalom testi, 6 dakika itme testi) uygulandı. Bulgular: Hastaların %27,4'ü fazla kilolu, %10,8'i obez olup; %6,8'inde bozulmuş açlık glikozu, %1,9'unda DM tespit edildi. Kadın hastalarda HDL, erkek hastalarda trigliserid düzeyi yüksek bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Aim of study is both to evaluate relationship between obesity, impaired glucose levels, lipid profile abnormality with anthropometric,biochemical measurements in chronic spinal cord injury patients (SCI) and observe the relationship between mobilization by applying manual wheelchair propulsion tests. Materials and Methods: 102 motor complete chronic SCI patients, age ranged 18-60, duration of work injury ≥1 year were included. Anthropometric measurements; height, weight, waist circumference, upper middle arm circumference, waist / height ratio, skin fold thickness (biceps, triceps, subskapular, abdominal) were performed. HDL, LDL, triglyceride, total cholesterol, fasting blood glucose and vitamin D were measured as metabolic profile. Manual wheelchair propulsion tests (20 meter propulsion test at maximum speed, slalom test, 6 minute propulsion test) were applied to assess mobilization. Results: 27.4% of patients were overweight,10.8% were obese; 6.8% of impaired fasting glucose, 1.9% had DM. HDL was found in female; triglyceride was high in male (p 0,05).