İnkomplet spinal kord yaralanması olan hastalarda robot yardımlı yürüyüş egzersizleri ile yerçekimsiz ortamda yardımlı yürüyüş egzersizlerinin fonksiyonel etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the functional effectiveness of robot-assisted walking exercises and antigravity environment-assisted walking exercises in patients with incomplete spinal cord injury
- Tez No: 882795
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Gaziler Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: İnkomplet spinal kord yaralanmalı (SKY) hastalarda konvansiyonel nörorehabilitasyona ek olarak uygulanan robot ve yerçekimsiz ortam yardımlı yürüyüş egzersizlerinin hastaların ambulasyonuna, günlük yaşam aktivitelerine ve fonksiyonel gelişimlerine katkılarını incelemek ve karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Dahil edilme ve dışlama kriterlerine uygun olan 30 hasta rastgele ve eşit sayıda olacak şekilde robot ve antigravite grubuna ayrıldı. Her iki gruba uygulanan 4 haftalık toplam 20 seans konvansiyonel nörorehabilitasyon programına ek olarak 4 hafta boyunca toplam 12 seans olacak şekilde robot grubuna robot yardımlı yürüyüş egzersizi; antigravite grubundaki hastalara ise yerçekimsiz ortamda yardımlı yürüyüş egzersizi tedavisi verildi. Tedavi sürecinde her iki gruptan da üçer hasta çalışmadan ayrıldı ve toplam 24 hastayla çalışma tamamlandı. Hastalar tedavi öncesinde, tedavi bitiminde ve tedavi bitiminden sonraki 4. haftada olmak üzere toplam 3 kez değerlendirildi. Sonuç ölçütleri olarak Alt Ekstremite Motor Skor, Spinal Kord Yaralanması Yürüme İndeksi II, Omurilik Yaralanması Bağımsızlık Ölçeği III, 10 Metre Yürüme Testi ile Zamanlı Kalk ve Yürü Testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: It is to investigate and compare the contributions of robot-assisted and antigravity environment-assisted walking exercises in addition to conventional neurorehabilitation to the ambulation, daily living activities and functional development of patients with incomplete spinal cord injury (SCI). Materials and Methods: 30 patients providing the inclusion and exclusion criteria were randomly allocated to the robot and antigravity groups in equal numbers. In addition to the 4-week conventional neurorehabilitation program applied to the both group, patients in the robot group received robot-assisted walking exercise for a total of 12 sessions over 4 weeks, while patients in the antigravity group received antigravity environment-assisted walking exercise. During the treatment process, three patients from each group dropped out, and the study was completed with a total of 24 patients. Patients were evaluated three times: before treatment, at the end of treatment and 4 weeks after the end of treatment. Outcome measures included Lower Extremity Motor Score, Spinal Cord Injury Walking Index II, Spinal Cord Independence Measure III, 10-Meter Walk Test, and Timed Up and Go Test.