Akciğer kanserinde n-terminal pro b tip natriüretik peptid düzeyinin tanısal değeri ve önemi
The diagnostic value and importance of n-terminal pro b type natriuretic peptid level in lung cancer
- Tez No: 520680
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA BİLAÇEROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Son 10 yılda, akciğer kanseri (AK) de dahil olmak üzere, çeşitli malignitelerde kandaki N-terminal pro-brain natriuretik peptid (NT-proBNP) düzeylerinde artış olabildiği gösterilmiştir. AK'da NT-proBNP yüksekliğinin önemi ve bu hastalıkla ilişkisi yeterince açık değildir. Çalışmamızda yüksek NT-proBNP düzeyinin AK tanısındaki rolü ve önemini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ocak 2010-Eylül 2017 tarihleri arasında hastanemizde takip edilmiş hastalara ait veriler hastane bilgi sistemi kullanılarak geriye dönük incelendi. Çalışma grubuna, AK tanısı almış ve NT-proBNP düzeyi ölçülmüş olan toplam 105 hasta, kontrol grubuna ise kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), intertisyel akciğer hastalığı (İAH), pulmoner tromboemboli (PTE) veya pnömoni tanısı almış ve NT-proBNP düzeyi ölçülmüş her bir alt grupta 30'ar tane olmak üzere toplam 120 hasta alındı. Tüm hastaların demografik verileri, ek hastalıkları, ekokardiyografi bulguları ve NT-proBNP düzeyi ile ilişkisinin yanısıra, AK'lı olgularda tümörün histolojik alt tipi, çapı, evresi, radyolojik ve/veya patolojik olarak mediasten, kalp, perikard ve ana damar invazyonu ile NT-proBNP düzeyi ilişkisi incelenmiştir. Bulgular: AK ve kontrol grupları arasında, cinsiyet (p=0,996) ve yaş (p=0,177) açısından önemli fark bulunmadı. Hem AK'lı ve hem de kontrol grubunda, 50 yaş altı ile üzerinde NT-proBNP düzeyi önemli fark göstermedi; benzer durum 60 yaş altı ile üzerinde de izlendi (p>0.05). AK ve kontrol grupları arasında, global olarak veya komorbiditeli alt grupları karşılaştırmada da NT-proBNP düzeyi anlamlı farklılık göstermedi. Ancak, komorbiditesi olmayan AK'li grupta (n:68) NT-proBNP 249 pg/ml, komorbiditesiz kontrol grubunda (n:58) ise 88 pg/ml saptandı (p=0.001). Komorbiditesi olmayan ve kalp, perikard, ana damar veya mediasten invazyonu olan AK'lı hastalarda (n:27) NT-proBNP düzeyi 303 pg/ml, belirtilen invazyonları olmayan hastalarınki (n:41) ise 166 pg/ml saptandı (p=0.031). Sonuç: NT-proBNP yüksekliği saptanan ama buna neden olabilecek komorbiditesi bulunmayan, özellikle malignite şüphesi yüksek hastalarda, ayırıcı tanıda AK de yer almalıdır. AK'lı hastalarda yüksek NT-proBNP değerleri saptandığında ise, özellikle mediasten, perikard ve ana vasküler yapılara invazyon varlığı araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: In the last decade, it has been shown that there can be increase in the blood levels of N-terminal pro-brain natriuretic peptide (NT-proBNP) in various malignancies. In lung cancer, the importance of NT-proBNP and its relation to this disease is not sufficiently clear. In this study, we aimed to investigate the role and importance of high NT-proBNP levels in the diagnosis of lung cancer. Materials and Methods: The data of the patients who were followed up in our hospital between January 2010 and September 2017 were retrospectively reviewed by using the hospital database. A total of 105 patients with lung cancer diagnosis and measured NT-proBNP levels were included in the study group while 120 patients diagnosed with chronic obstructive lung disease, interstitial lung disease, pulmonary thromboembolism or pneumonia and with measured NT-proBNP levels were included in the control group (30 patients/subgroup). Besides the relation of demographic data, comorbidities and echocardiographic findings to NT-proBNP levels in all patients, the relation of histologic subtype, diameter, stage and radiologic and/or pathologic mediastinal, cardiac, pericardial or major vessel invasion of the tumor to NT-proBNP levels in patients with lung cancer were also studied. Results: Regarding gender (p=0,996) or age (p=0,177), there was no significant difference between the lung cancer and control groups. NT-proBNP levels were not significantly different under and above age 50 in both lung cancer and control groups; similar situation was observed under and above age 60 (p>0.05). When lung cancer and control groups were compared globally or between subgroups with comorbidities, NT-proBNP levels did not show meaningful difference. However, NT-proBNP levels were determined to be 249 pg/ml in lung cancer group without comorbidities (n:68) and 88 pg/ml in the control group without comorbidities (n:58) (p=0.001). In lung cancer patients without comorbidities (n:27) and with cardiac, pericardial, major vessel or mediastinal invasion, NT-proBNP level was 303 pg/ml whereas it was 166 pg/ml in those without these invasions (n:41) (p=0.031). Conclusion: Lung cancer should also be in the differential diagnosis in patients with high NT-proBNP levels but with no comorbidity that could cause it, particularly in those with high suspicion of malignancy. When high NT-proBNP levels are determined in lung cancer patients, particularly presence of mediastinal, pericardial, cardiac or major vessel invasion should be sought.