Farklı yaş gruplarında hacamat yaptıran kadınlarda oksidatif stres ile ilgili miRNA'ların araştırılması
The investigation of miRNAs related to oxidative stress in women who have cupping therapy (hijamat) in different age groups
- Tez No: 520679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA HÜMEYRA YERLİKAYA AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışmamızın amacı hacamat yaptıran farklı yaşlardaki kadınlardan, eş zamanda alınan kupa kanı ve venöz kanda oksidatif stres ile ilişkili olduğu düşünülen miR-21, miR-34a ve miR-200'ün ekspresyon seviyelerini ve oksidatif stresin biobelirteci olarak tanımlanan malondialdehid (MDA) ve glutatyon (GSH) düzeylerini tespit etmektir. Bu çalışma Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezine başvuran hacamat yaptırmak isteyen kadın katılımcılar üzerinde gerçekleştirildi. Katılımcılar 20-45 yaş aralığında 30 kadın ve 45-75 yaş aralığında 30 kadın, toplamda 60 kadından oluşturuldu. Çalışmamızda gruplandırma şu şekilde yapıldı; grup 1, venöz kanında 25-45 yaş arası kadınlar, grup 2, venöz kanında 45-75 yaş arası kadınlar, grup 3, hacamat kanında 25-45 yaş arası kadınlar, grup 4, hacamat kanında 45-75 yaş arası kadınlar. Çalışmaya dahil edilen katılımcılardan kâhil noktası hacamat kanı ve rutin amaçla alınan venöz kanı alındı. Hem hacamat hem venöz kandan elde edilen serum örneklerinde MDA ve Glutatyon ölçümleri ELISA yöntemi ile yapıldı. Yine hem hacamat hem venöz kandan elde edilen plazma örneklerinde ise miR-21, miR-34a ve miR-200 ölçümleri Real Time PCR yöntemi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Expression levels of miR-21, miR-34a, and miR-200, which are thought to be related to simultaneous trophic blood and venous calm oxidative stress, are determined from women of different ages who have had the intended habits of our work, and malondialdehid (MDA) and glutathione (GSH) levels identified as oxidative stress. This study was carried out on female participants who wanted to make a cupping therapy, which is applied to Konya Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Traditional and Complementary Medical Center. Participants were 30 women in the 20-45 age range and 30 women in the 45-75 age range, totaling 60 women. In our study, grouping was done as follows; group 1, women between 25 and 45 years of age in venous blood, group 2, women between 45 and 75 years of age in venous blood, group 3, women between 25 and 45 years of age in cupping therapy blood, women in group 4, women between 45 and 75 years of age. The venous blood obtained from the participant included in the study and venous blood taken for routine purposes were taken. MDA and Glutathione measurements were performed by ELISA in both serum and venous blood samples. In plasma samples obtained from both hematocytes and venous blood, measurements of miR-21, miR-34a and miR-200 were performed by Real Time PCR.