Pulmoner emboli tanısı alan hastaların başvuru anındaki biyokimyasal parametreleri, PESİ skorları ve bilgisayarlı tomografi pulmoner anjiografi bulgularının mortalite ile ilişkisi
Biochemical parameters, PESİ scores and computerized tomography pulmonary angiography findings at the time of application and their relation with mortality in patients with pulmonary embolism diagnosis
- Tez No: 520686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET PARLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Dünya genelinde akut pulmoner emboli kardiyovasküler ölümler arasında 3.sırada yer almaktadır. Hızlı tanı konulamayan veya uygun tedavi uygulanmayan hastaların mortalitesi yüksek olmaktadır. Buna karşın risk sınıflamasına uygun tedavi alan hastalarda mortalite oranları %2-8'e düşmektedir. Çalışmamızda pulmoner emboli hastalarının biyobelirteçlerinin, klinik ve radyolojik özelliklerinin mortalite tahminini öngörebilmelerini tespit etmeye çalıştık. Materyal-Metod: Bu çalışma 1 Ocak 2015 – 31 aralık 2017 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine başvuran ve bu hastalardan pulmoner emboli tanısı bilgisayarlı tomografi pulmoner anjiografi(BTPA) ile kesinleşmiş hasta grubunu kapsamaktadır. Hasta kayıt- bilgi sistemi ve hastaların muayene dosyaları kullanılarak hastaların biyokimsayal parametreleri, hastalık özgeçmişleri ve BTPA görüntülerine ulaşıldı. BTPA görüntüleri radyoloji uzmanı tarafından değerlendirildi. Hastaların başvuru anından itibaren 30 gün içinde ölüm istatistikleri incelendi. Bulgular: Çalışmaya alınan 196 hastanın 75'i (%38,27) erkek, 121'i (%61,73) kadındı ve yaş ortalaması 69.8±15.79 saptandı. Pulmoner emboli saptanan hastalarda tüm nedenlere bağlı ölenlerin sayısı 53 (%27.04) bulundu. Hastalarımızın 113'ü (%57.65) 70 yaş ve üzerindeydi ve bunların 38'inin (%71.7) öldüğü tespit edildi. Mortalite ve yaş ortalamaları karşılaştırıldığında yaş ortalamaları arasındaki farklılığın anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu görüldü (p=0,001). Ölen hastaların yaş ortalamaları (75,72±13,96), yaşayanlara göre (67,60±15,91) daha yüksekti. PESI yüksek risk olanların ölüm oranının (%98,11), yaşayanlara göre (%72,03) daha yüksek olduğu belirlendi (p1 'in 30 günlük mortalite tahminini öngörebileceğini ancak PABTOİO ve VKİ kontrat madde reflüsünün yetersiz kaldığı sonucuna vardık. Anahtar Kelime: Pulmoner emboli, RV/LV, PESİ, Laktat, Bilgisayarlı Tomografi
Özet (Çeviri)
Purpose: Acute pulmonary embolism is the 3 rd leading cause of cardiovascular deaths worldwide. Unless diagnosed early and quickly or treatments started properly; mortality rates are high. If treatments are started according to the risk classifications; mortality rates decrease to 2-8%. In our study, we have tried to show how biomarkers, clinical and radiological features of patients are used to predict mortality. Material/Method: This study covers the patient group who applied to Emergency Department of Health Sciences University, İzmir Education and Research Hospital between 1 January 2015 - 31 December 2017 and which was diagnosed to have pulmonary embolism that was confirmed by computer tomography pulmonary angiography (CTPA). Biochemical parameters of patients, disease history and CTPA imaging were obtained using the patient registry-information system and the patient's examination files. CTPA images were evaluated by the radiologist. Patient death statistics were analyzed within 30 days of the application. Findings: Of the 196 patients who were included in this study, 75 (38.27%) were male and 121 (61.73%) were female. The mean age was 69.8 ± 15.79. In patients with pulmonary embolism, the number of deaths due to all causes was 53 (27.04%). 113 of our patients (57.65%) were over 70 years of age. Of these, 38 (71.7%) were found to have died. When the mortality and the average of the ages were compared, it was found that the difference between the mean of the ages was significantly higher (p = 0.001). The mean age of the patients who died (75,72 ± 13,96) was higher than the survivors (67,60 ± 15,91). The mortality rate of those with high risk of PESI (98,11%) was found to be higher than those living (72,03%) (p 1 could predict a 30-day mortality estimate, but PABTOIO and VKİ contrast material reflux was insufficient. Keyword: Pulmonary embolism, RV / LV, PESI, Lactate, Computed tomography